Кабинетът изпълни последния ангажимент на България, свързан с отблокирането на парите за второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Това обяви министърът на правосъдието Георги Георгиев по време на брифинг след заседанието на Министерския съвет (МС).
По думите му, правителството е одобрило законопроекта за изменение и допълнение на Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с който по същество отново се въвежда медиацията като инструмент за извънсъдебно решаване на спорове. "Предвиждаме задължителна информационна среща за страните по съдебни дела. Това не е само изискване по Плана за възстановяване, а и добра практика, която съществува във всички европейски законодателства", обясни Георгиев.
Той уточни, че основната цел е да се облекчат гражданите, като им се разяснят ползите от извънсъдебно споразумение. Ако в резултат от процедурата по медиация страните постигнат съгласие, 75% от платената на съда такса ще им бъдат възстановени. Процедурата ще обхваща над 12 различни производства - от семейни дела до спорове за делба.
Министър Георгиев коментира и актуалната тема с увеличаващите се случаи на противообществени прояви от страна на т.нар. "локали". В тази връзка Министерството на правосъдието започва подготовката на изцяло нов законопроект за детско правосъдие.
"Имаме нужда от съвременно, модерно и адекватно законодателство. Действащият закон е от края на 50-те години на миналия век. Съвременните проблеми не могат да бъдат решавани с остарели инструменти", подчерта Георгиев.
Вече е сформирана голяма работна група с експерти за изготвянето на проекта. Амбицията на министерството е той да бъде завършен в рамките на една година. Новият закон цели да адресира редица проблеми в системата, включително предоставяне на повече социални услуги от страна на държавата и засилена активност от страна на родителите в работата с младежите, ангажирани в противообществени прояви.
oxoo
на 21.05.2025 в 15:20:50 #1Поредната измама,но на ЕС са му нужни донори!