Над 30% от споровете, които приключват в рамките на процедурата по медиация и не се разглеждат от съд, са свързани с разпределяне на ползването на съсобствена вещ, парични вземания, произтичащи от съсобственост, делба в производството по извършване на делбата, развод, упражняването на родителските права и мерки за лични отношения с бабата и дядото, издръжка, възнаграждения или обезщетения по трудови правоотношения, парично или непарично вземане по граждански спорове и търговски спорове. Това заяви във връзка с предложението на правосъдното министерство за въвеждане на задължителна информационна среща за разясняване на ползите от решаване на спорове чрез медиация по 12 групи граждански и търговски дела ресорният министър Георги Георгиев, цитиран от БТА.
Идеята на Министерството на правосъдието (МП) е предвидена в предложения за промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и Закона за медиацията, които публикувани за обществено обсъждане. В законопроекта се предлага след преценка съдът да задължава страните по даден спор да участват в информационна среща за процедура по медиация. Целта е това да ги мотивира да изберат медиация пред продължаването на спора в съда и така проблемът да бъде решен по-бързо и по по-икономичен начин. Министър Георгиев обясни, че се предвижда 75% от внесената държавната такса да се връща на ищеца при одобряване от съда сключено споразумение в процедура по медиация.
Той посочи, че към момента в регистъра на Министерство на правосъдието са вписани 4934 медиатори. Георги Георгиев увери, че всеки от тях отговаря на изискванията по Закона за медиацията - преминал е специализирано обучение от обучителна организация на медиатори, регистрирана в МП, положил е успешно тест за проверка на придобити знания, включително и за практически умения за провеждане на процедура по медиация.
За групата на съдебните медиатори още през 2023 г. в Закона за медиацията се регламентираха специални изисквания - а именно, че медиатор към съдебен център по медиация може да бъде лице с юридическо образование, което е преминало допълнителен подбор и специализирано обучение по ред, определен в наредбите на Висшия съдебен съвет (ВСС), отбеляза Георгиев. Правосъдният министър уточни, че това са медиаторите, на които по преценка на съда, както е предложено с новите изменения на ГПК и Закона за медиацията, се възлага да извършат информационната среща със страните, по чийто спор вече е образувано съдебно дело. Той отбеляза, че тази срещи се провеждат в съдебните центрове по медиация към съдилищата.
През април и май 2024 г. са проведени първите конкурси за подбор на съдебни медиатори. Към момент 229 съдебни медиатори са преминали предвиденото специализирано обучение към ВСС. Правосъдният министър заяви, че в предложените законови промени е предвидено всички медиатори, преминали през подбор и обучение към съответните съдебни центрове, да запазят статута си.
По въпроса дали е правено проучване за удовлетвореността на страните, когато спорът приключи в рамките на процедура по медиация, Георги Георгиев посочи, че медиацията е доброволен начин за решаване на спорове. Той допълни, че страните по спора участват в процедурата по собствена воля и могат да се оттеглят във всеки момент, а всички въпроси се уреждат по взаимно съгласие. Той каза още, че По информация от Висшия съдебен съвет всички районни и окръжни съдилища са осигурили помещения за срещите и условия за работа за медиаторите.
Също така се предвижда в случаите, в които страните не са се споразумели на първата информационна среща, да могат във всяка фаза на съдебното производство по взаимно съгласие да поискат спиране на делото, за да проведат процедура за постигането на спогодба, вкл. чрез медиация, като това е оставено изцяло на преценката на страните по спора.
Сред целите на Министерството на правосъдието е повишаване на доверието към медиацията като доброволен способ за решаване на правни спорове. С предложените законови текстове се изпълнява и ангажимент на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Разноските за информационните срещи и за процедурите по медиация с обща продължителност до 3 часа ще се заплащат от бюджета на съда. Информационна среща няма да се провежда, ако медиацията е изключена за конкретния вид спорове със закон, при наличие на убедителни доказателства за оказано насилие от страна, ако ответникът признае иска и др.