Преди да мислим за имена, трябва да сме наясно какво очакваме от бъдещия президент на България.

Това заяви в ефира на БНТ заместник-председателят на ПП АБВ, вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин. По думите му има няколко варианта за консолидация около номинациите за предстоящия президентски вот.  „Трябва да потърсим по – широк политически консенсус около кандидатурите, не да има хиляда кандидати за поста на държавен глава.

Повече партии да подкрепят един кандидат, можем да се позовем на такива практики в Европа.  Другата идея е поне основните политически пространства, „ляво-дясно“, да се консолидират около кандидати“, посочи той.

Според Ивайло Калфин политическите сили в България трябва помислят сериозно и върху предложенията на АБВ за отпадане на ограничението кандидатите за президент да са пребивавали в България през последните пет години или да са родени в страната ни, тъй като това силно ограничава правата за българските граждани, които по една или друга причина живеят в чужбина или са родени там. "Защо например едно дете на дипломати, което е родено докато родителите му са били в мандат, или пък дете на българи които работят в чужбина временно и след това са се прибрали, трябва да бъде лишено от тази възможност да се кандидатира? Другото изискване пет години човек да е живял в България. Да, кандидатът трябва да е човек който познава обстановката в България, но например изключение от това изискване за пет години се прави за тези хора, командировани от държавата. Дипломати, евродепутати, други командировани лица.

Те може да се кандидатират, а ако ти отидеш да работиш в чужбина, някъде за период от време, не можеш. Това са текстове, които действително са приети с Конституцията преди време, за да възпрепятстват определени хора да заемат определени длъжности“, заяви заместник-председателят на АБВ. Той посочи, че Народното събрание трябва да разгледа също възможността за увеличаване на правомощията на държавния глава по отношение на правото му да иницира референдуми, както и правото му на вето по приетите от парламента закони. Вето, което според Калфин следва да бъде отхвърлено с по-голям брой депутати, отколкото е заложено като изискване в момента.

В страни от темата Ивайло Калфин коментира и все по-закъсняващата номинация на България за генерален секретар на ООН. Той припомни категоричната позиция на АБВ, че за  поста трябва да бъде издигнат настоящият генерален директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.

Само за последната малко повече от една година международната обстановка коренно се промени. Преди време нямаше толкова сериозна бежанска криза, отношенията между Турция и Русия не бяха толкова изострени, ЕС не изпитваше сериозни проблеми. Все повече сигурността и външната политика, които са сред основните прерогативи на президента, ще играят важна роля. 

Вицепремиерът коментира и теми от социалната сфера. Той заяви, че държавата ще увеличи усилията си за преодоляване на проблема с  групата на трайно безработните и самоизключилите се от пазара на труда български граждани. Социалното министерство ще удвои усилията си за изсветляване на осигуровките на гражданите.