Вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, който е на официално посещение в САЩ, ще участва в дискусия с участието на политически анализатори и коментатори в Сити клъб във Вашингтон. Той ще се срещне и с Ралф Палмиери, старши вицепрезидент на Локхийд Мартин.
Вечерта Калфин ще разговаря в българското посолство с представители на българската общност от района на Вашингтон.
Проектът Набуко е от стратегическо значение за България - около това мнение се обединиха вчера Калфин и министърът на енергетиката на САЩ Самюел Бодман, информира БТА.
За България е много важно, а това е и разбирането на САЩ, да се осигурят алтернативни източници на енергия, най-вече на газ, заявил след срещата Ивайло Калфин.
Двамата са разговаряли за ускоряването на проекта АМБО /за петролопровод, свързващ Бургас с албанското пристанище Вльора/. Ивайло Калфин е информирал събеседника си, че Министерският съвет е взел решение и ще бъдат изпълнени всички технически изисквания, ще се ратифицират необходимите международни споразумения и ще започнат преговорите с компанията изпълнител на проекта.
Българският външен министър е запознал американския министър на енергетиката и с напредъка на проекта Бургас - Александруполис, към който проявяват интерес американски фирми, участващи в добива на петрол в Русия и Казахстан.
Калфин и Бодман са обсъдили и строежа на втора АЕЦ в нашата страна. Американският министър на енергетиката е потвърдил, че и в САЩ вече се възражда интересът към получаването на електроенергия чрез атомни централи и е казал, че към този сектор се насочва солидно държавно финансиране, както и частни инвестиции.
Министър Калфин вчера разговаря и с председателя на Комисията по външни отношения на американския Сенат Ричард Лугар, който е споделил огромното си разочарование от потвърдените смъртни присъди на българските медицински сестри.
Той е уверил Ивайло Калфин, че както в миналото, така и в бъдеще ще упражнява цялото си влияние и ще прави всичко възможно за намиране на справедлив изход от процеса.
Обсъдена е била и водената в САЩ дискусия за промяна на стратегията на американското присъствие в Ирак. Ивайло Калфин и Ричард Лугар са се съгласили, че иракските власти трябва да бъдат стимулирани да намират собствен потенциал за поддържане на сигурността и да създават капацитет за икономическо развитие.
Ричард Лугар е дал висока оценка за българския ангажимент в Ирак и е окачествил като високо професионални действията на нашия контингент там.
Засегнат е бил и въпросът за ситуацията в Афганистан.
Сенатор Лугар е изразил разочарованието си от слабата активност на съюзниците и е заявил, че очаква по-ясно изразен ангажимент от тяхна страна в бъдеще. Калфин и Лугар са се съгласили, че военният компонент в Афганистан трябва да бъде допълнен от граждански - като изграждане на инфраструктура, разкриване на нови работни места и възраждане на икономиката.
На въпрос на БТА дали по време на срещите на министър Калфин е поставян въпросът за визовия режим за български граждани, външният ни министър заяви, че е обсъдил проблема с посланиците на страните от ЕС във Вашингтон и че вече съществува консолидирана изразена позиция на държавите от съюза по отношение на програмата за премахване на визите за САЩ.
Калфин изтъкна, че България работи активно и в двустранен план за изпълнение на всички изисквания за отпадане на визите за наши граждани, но че за конкретни срокове все още не може да се говори.
иванчо
на 21.12.2006 в 12:05:57 #5иванчо
на 21.12.2006 в 09:56:21 #4Kreten
на 21.12.2006 в 09:25:04 #3стаката
на 21.12.2006 в 08:25:37 #2стаката
на 21.12.2006 в 08:23:21 #1www.mediapool.bg/show/?storyid=119751 -