"Оказа се, че няма никакъв план на масата, няма пътна карта, няма план за следваща среща, няма поети ангажименти от двете страна, няма нищо", Това заяви пред БНТ бившият вицепремиер и министър на външните работи Ивайло Калфин по повод срещата между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен-ун.
По думите му начинът, по който е била прекъсната срещата говори за провал.
Според него реакцията на съседните страни прави впечатление, че очакванията са били по-големи.
"Въпросът с ядрената програма на Северна Корея обаче не би могъл да се реши вчера", отбеляза Калфин.
Като "шоу на демокрацията, спектакъл" Калфин определи изслушването на Майкъл Коен при специализираната комисия в Конгреса, където Доналд Тръмп е станал обект на нападки с обвинения в расизъм, лъжа, мошеничество.
Изслушванията на Конгреса от близки на Тръмп ще продължат, но темите ще бъдат незаконното финансиране на президентска кампания и укриване на данъци, които в САЩ са криминални престъпления. Демократите в Конгреса не могат да предприемат собствено законодателство, но могат да правят публични изслушвания. С това ще покажат една друга фигура на президента Тръмп, убеден е Калфин.
Притеснително е изтеглянето на САЩ от важни договори, включително тези за ядрените съоръжения. Развалянето на договорите означава надпревара във въоръжаването с ракети и ядрени оръжия на територията на Европа. "Имам силни притеснения включително от декларацията,която беше подписана и виждам, че в НАТО започва да се води подобна политика, че ние изцяло заемаме страната на САЩ", отбеляза Калфин.
Той прогнозира, че популистите и националистите ще имат по-високи резултати на европейските избори, отколкото в момента. Калфин изрази надежда, че те нямат да имат мнозинство в ЕП, тъй като според него националните решения в рамките на Европа не работят. Пример за това той даде с овладяването на мигрантската криза, където решенията са комплексни и не се взимат еднолично.
Доверието на европейските граждани ще се върне, ако има подобен вид поведение на европейско равнище, подчерта Калфин по адрес на румънския кандидат за европейски прокурор Лаура Кьовеши.
В НАТО имаше известно затишие, сега има оживление покрай антируската реторика. Калфин смята със сигурност, че генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който пристигна у нас снощи, ще обсъжда с премиера Борисов средствата за отбрана.
Калфин подчерта факта, че са необходими разговори за европейска политика в рамките на Алианса, не паралелно на него.
По мнението на бившия вицеприемиер Европа е застрашена и е редно тя да бъде фактор, който влиза в отношения и се договаря.
Той коментира и предстоящата среща на руския премиер Дмитрий Медведев у нас. Ивайло Калфин акцентира върху гаранциите от страна на Русия, че няма да има проблеми с европейското законодателство при договаряне на газовата политика.
По думите му в декларацията на Б9 вчера е взета позицията, че Русия е виновна за оттеглянето на САЩ от Договора за ограничение на ракетите с малък и среден обсег. Калфин е притеснен, че България е подкрепила подобна позиция и че страната ни настоява за повече американски и канадски войски на Източния фронт. Според него трябва да сме "притеснени от руска инвазия, за да доведем американски и канадски войски тук".
psp_11
на 01.03.2019 в 10:09:37 #2berdj-vartanyan на 01.03.2019 в 09:57:25 ....Имаме много да се учим,а и нямаме утвърдена школа за деликатна и културна дипломация!.. ===== Деликатната, да не говорим културната, дипломация умря преди 20 год с прецедентът Косово. А да оправдаваш колаборационисти, че не използват подходящи думи, е меко казано глупаво.. ... По повод изказването - мигрантският проблем няма как да се реши от ЕС. Това е поредната утопия, зад която стоят много пари..
berdj-vartanyan
на 01.03.2019 в 09:57:25 #1Колкото и да имаш за себе си самочувствието,че си бил и бивш вицепремиер при кабинета Борисов 2 и имаш зад гърба си кариера в БСП и АБВ и натрупан опит в политиката и международните отношения в дипломацията има един утвърден културен начин за общуване и оценки по адрес на президенти на велики сили. Използуването на думи от рода на " провали" и други е много крайно и се използува от представители на държави от когото зависи даденото събитие.Не подхожда на български представител,от когото нищо не зависи,а сме само зрители да даваш оценка. Добре,че не е оценка на официалните власти. Трябва да си даваме сметка,кои сме,какви сме и най вече демокрацията е свободно воляизлеяние,но добро премислено .Трябва да снаеш,на какво ниво си и каквлияе изразената ти позиция. Имаме много да се учим,а и нямаме утвърдена школа за деликатна и културна дипломация!