Специализирани карти на ВиК съоръжения ще улесняват поддръжката на мрежата. Това е едно от предложенията, представени от заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Малина Крумова по време на десетата юбилейна конференция на Българска асоциация по водите - Булаква, информираха от МРРБ.

По време на двудневното мероприятие на тема "Инвестиционни предизвикателства пред водния сектор - Иновативни решения и финансови стратегии" бе организиран дискусионен форум, на който бе обсъден проектът за нов Закон за ВиК отрасъла, подготвен от регионалното ведомство.

Механизми за подобряване контрола на качеството на изпълнение и на вложените материали и насърчаване на публично-частното партньорство са някои от целите за привличане и на външно частно финансиране.

Първият кубик вода да е левче за социално слабите, предлагат от МРРБ

Първият кубик вода да е левче за социално слабите, предлагат от МРРБ

В Стратегията за финансиране на ВиК отрасъла няма поскъпване, а нови изчисления

Обсъжда се и възможността за създаване на специализиран регулатор за отрасъла, който ще притежава по-скоро консултативни функции и ще следи постигането на заложените цели и резултати, стана ясно по време на форума.

Законът ще съдържа и механизми за защита на социално слабите и уязвими групи в обществото. Обсъжда се идеята за гарантирано минимално количество на потребление на вода от 50 л на ден за най-уязвимите групи.

Над 5 млрд. души ще страдат от недостиг на вода до 2050-а

Над 5 млрд. души ще страдат от недостиг на вода до 2050-а

Заради климатичните промени и глобалното затопляне

"Необходимо е да създадем такова ценообразуване, което да позволява пълно възстановяване на разходите на операторите, включително инвестиции за нова инфраструктура и подмяна на амортизирана такава", отбеляза регионалният заместник-министър.

Включването на такса солидарност и създаването на нарочен фонд за подпомагане на ВиК дружествата е сред обсъжданите концепции в проекта на новия закон. Това ще позволи наличието на сигурен източник на финансиране на отрасъла, за да се постигат заложените цели и политики.

"Фондът ще позволи развитието на отрасъла, което включва постигане на съответствиe с европейските изисквания, иновации, развойна дейност, подобряване ефективността и капацитета на ВиК операторите", допълни Крумова.

Устойчивото финансиране на ВиК отрасъла е от изключително значение за опазването и развитието на водните ресурси. Това представлява голямо предизвикателство не само за Европа, но и за целия свят. Наше задължение и отговорност е да гарантираме изконното човешко право на достъп до вода за всеки гражданин.

Крумова защити КЕВР за водата с инфлационния процент

Крумова защити КЕВР за водата с инфлационния процент

За първи път имало и ясна стратегия за това как да се подпомогнат най-бедните, за да имат достъп до вода

"Ключово е гражданите и заинтересованите страни да бъдат насърчавани за участие при вземането на решенията по отношение на инвестициите във водния отрасъл. Наша основна цел е потребителите да бъдат добре информирани, за да се повиши тяхната чувствителност към екологичните и инвестиционни аспекти на водата", отбеляза регионалният заместник-министър.

Законът ще урежда всички обществени отношения във водоснабдителния и канализационен отрасъл. В него ще бъдат заложени механизми, които ще гарантират устойчивото планиране и ефективността на услугите. Повишаване информираността и по-голямо участие на обществото при взимане на инвестиционните решения в отрасъла, както и фокус към потребителя, са сред целите, заложени в него.

"Ключово в концепцията на закона е да се обедини разпокъсаната настояща нормативна уредба, регулираща отрасъла", категорична бе Крумова. Чрез него ще се реализират интегрирани и ефективни инвестиционни решения, допълни Крумова.

В проекта се предвижда да бъдат включени и мерки за развитие на отрасъла, защита правата на потребителите, насърчаване на отговорното гражданско отношение.