Катар и България набелязват приоритетни проекти за сътрудничество между двете страни.
В момента голяма катарска делегация, водена от катарския външен министър Халед ал Атия, обсъжда във Външно министерство с български министри, зам.-министри и експерти от няколко министерства 6 споразумения и конкретни предложения за инвестиции и сътрудничество между страните.
Външният министър Николай Младенов каза след срещата с катарския си колега, че целта на обсъжданията днес е да бъдат приключени преговорите по споразуменията, които да бъдат подписани по време на посещението на катарския премиер у нас в края на този месец.
Като особено важно споразумение Младенов открои подготвяното сега рамково споразумение за създаване на механизъм, по който да се инвестират първоначално 100 млн. евро по различни проекти в България.
Останалите споразумения са в сферата на селското стопанство, здравеопазването, културата. Водят се преговори и за меморандум за сътрудничество в минната индустрия, а също за военно-техническо сътрудничество между страните.
За България Катар е ключов и приоритетен партньор в персийския залив, подчерта Младенов. Той каза, че български компании са предложили проекти в различни области, включително за сътрудничество в туризма и инфраструктурата.
Катарският външен министър Халед ал Атия каза, че за Катар най-привлекателният проект е водният път до границата с Турция и добави, че Катар го разглежда с голям интерес, защото е много важно да има транзитен коридор за гориво.
Николай Младенов уточни, че става въпрос за връзката Русе - Истанбул.
Младенов каза още, че сред обсъжданите проекти за инвестиции е и летището в Балчик.
Очакванията са делегациите днес да определят проекта, с които ще стартира сътрудничеството, но кой ще бъде той ще стане ясно при визитата на катарския премиер, когато ще бъде подписването.
Сред преговарящите от българска страна са министърът на икономиката Делян Добрев, министърът на земеделието Мирослав Найденов, министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, зам.-министри на транспорта и на културата, представители на министерство на здравеопазването.
Младенов съобщи още, че от катарската страна проявява интерес към българския опит в изграждането на столичното метро, тъй като Доха започва в момента първия етап на изграждане на свое метро.
„Знаем, че България е много напред в предоставянето на здравни услуги и искаме да се научим от вашия опит", изтъкна от своя страна Халед ал Атия.
omon
на 05.05.2012 в 21:29:41 #10Какъв е този воден път Русе - Истанбул ве? Някой няма ли да проясни? Едва ли е канал, понеже за да се направи дори канал Русе-Варна, какъвто е бил обсъждан през комунизма, трябват колосални инвестиции. Те един прост тунел под Шипка не се решават да направят вече сумати време, какво остава да говорим за над 150км канал с преодоляване на значителни височини.
Юлиан-3
на 05.05.2012 в 00:19:56 #9Безспорно има напредък в българо-катарските отношения.....а в българо-триперските?....

mila34
на 04.05.2012 в 23:22:42 #8В крайна сметка посещението в Катар даде видими резултати, независимо скандалите, които бяха създадени около него. Още след връщането си министър Найденов сподели за успехите си в подобряването на българо-катарските отношения и сега става ясно, че с преговори са осигурени доста ключови инвестиции в сектора на земеделието. Работата на Министъра беше изцяло насочена към отварянето на българските пазари и по мое мнение и този път той постигна успех в преговорите.
dachi
на 04.05.2012 в 18:42:46 #7България е наистина на едно от челните места в света по предоставянето на безплатни здравни услуги от висококвалифицирани лекари,някой от които работят в Кувейт,срещу кувейтско заплащане и уважение.
Минувач
на 04.05.2012 в 17:25:13 #6100 млн може да са капка, но така се започва. Очакват се договори за 1.5 млрд до края на годината с китайски инвеститори.
maldinho
на 04.05.2012 в 16:56:06 #5Много ми е смешно когато някой напише за България, че имала "приоритетен" или "стратегически" партньор..... Тези думички ги разбирам в малко по-различен смисъл. Това могат да го кажат САЩ, Русия, Китай, Германия и т.н. Ама ние "последната дупка" на кавала едва ли....
spokoen
на 04.05.2012 в 14:45:01 #4Това на форума ли го уточниха
samoray
на 04.05.2012 в 14:35:38 #3Steffen На тебе пък кой ти каза, че ще внасяма култура от там? Катарците трябва да ни помогнат във финансирането на взаимоизгодни проекти, очакваме добри бизнес контакти в земеделието, туризма, промишлеността и тн. В Катар например обслужването е на много по-високо ниво. От запад можем да се учим на култура. Нали не ходиш с бутонките на опера, театър или в галерията? Имаш си дрехи за футбол имаш си дрехи и за културни мероприятия. Така е и във външната политика - целта е да се вземе най-доброто от нашите партньори, а не всичко. Затова разширяваме контактите си, за да имаме повече възможности за избор. Много е просто и е много близко до акъла.
Сандокан
на 04.05.2012 в 13:58:47 #2Steffen: Колко си невеж и прост, просто нямам думи. Голяма нация е България, с такива мразячи тъпаци 'мислители' като теб. За това България е на този хал - защото комплексирания Българин (като ТЕБ) всичко знае, а всъщност за нищо не става и не може.
Steffen
на 04.05.2012 в 13:46:33 #1Докъде е паднала БГ,че се молим на първобитно-общинните за помощ от едни мизерни 100 млн.лв.Тези освен джамии нищо друго не знаят да строят.Тези примитиви са известни да се отбиват по края на магистралата за да се изсере непритеснително пред минаващите автомобили.Имах приятелка от Словакия,която ми разказа за едни туристи от Кувейт в хотела където е работила.Пратили камериерките да чистят стаите и когато дошли в банята видели едно голямо БИВОЛСКО в центъра на душа.От турци и араби алахуакбарски нищо добро няма да научим