И на поредното заседание на комисията „Белене" продължиха разправиите по казуса, без да се стигне до някакво решение или яснота.

Остават висящи въпросите защо старото оборудване е продадено на Русия, спазени ли са изискванията на законите, има ли ги необходимите протоколи, допускани ли са нередности в процедурите, как е трябвало да се продава оборудването - в цялост или на части и защо, по какви цени, отчитани ли си разходите, на какво основание са извършвани плащанията.

На моменти атмосферата се нажежаваше, често бяха повтаряни едни и същи позиции, но не се усещаше да настъпва разбиране.
Имаше много упреци, че няма документи за извършените разходи, а също, че са изчезнали протоколи и суми пари.

Дълго време депутатите спореха има ли или няма лицензирани оценители на ядрено оборудване, предвидено ли е това в законодателството и в процедурата по закона за обществените поръчки. Ако не - защо.

Бяха давани разяснения по какви цени купува калининската централа оборудването и дали може да плати по пазарни цени при положение, че е собственост на Росатам Енерго, която е под шапката на Росатом, както и всички фирми произвеждащи ядреното оборудване в Русия.

Всички фирми под шапката на Росатом правят това, което им се нареди, обясни бившият шеф на НЕК Мардик Папазян.

Той съобщи още, че през 2006 година е било записано, че оборудването ще се продаде на Атомстройекспорт, без да има цена. Румен Овчаров обясни, че това било част от офертата.

Припомняме, скандалът се върти около това защо старото оборудване е продадено в комплект на, а не част от него на АЕЦ „Козлодуй", който е проявил интерес.
По обяснение на експерти въпросното оборудване може да бъде продавано само в цялост.