Ако не бъдат направени промени в Конституцията, пътят ни към Европейският съюз спира и това ще има отражение върху отношенията ни със САЩ. За това предупреди македонският премиер Димитър Ковачевски в реч в парламента, съобщава БГНЕС.

Той подчерта, че македонските граждани не трябва да се страхуват от включването на българите в Конституцията.

Промените в Конституцията не се правят под натиск и диктат, увери Ковачевски и настоя да не се пропуска този шанс за Европа.

"Истината е, че няма да има по-добро споразумение и няма да има друга преговорна рамка и това е, което Европейският съюз казва", обясни министър-председателят пред Комисията за промени в конституцията, в която според правилника трябва да разясни предложението и необходимостта от отваряне на Конституцията.

По негови думи министрите в правителството са показали добросъвестност и единодушие.

"Определихме предложението за конституция и решихме да не пресмятаме партийни рейтинги, решихме да не мислим за себе си, а за европейската цел. В следващите няколко седмици ще стане ясно кой мисли за себе си и кой - за децата си и гражданите. Всеки сам трябва да прецени дали да гласува за Европа, или да потисне гласа на съвестта в себе си и да реши да вкара страната в изолация по нечий диктат", изтъкна Ковачевски.

САЩ: Важно е не какво казва България, а какво прави Скопие за ЕС

САЩ: Важно е не какво казва България, а какво прави Скопие за ЕС

Всички искали да видят страната да върви към еврочленство

Според македонското правителство предложението за вписване на българите и на няколко други етнически общности в Конституцията цели укрепването на правата на общностите със спазването на Копенхагенските критерии за членство в ЕС, а конституционната традиция на Македония започва с Крушевската република.

"Конституционно-правното устройство и традиция на Македония, в която се утвърждава езиковата, религиозната и културната идентичност на всички общности в страната ни, започва още с правните държавни традиции в Крушевската република и в решенията на АСНОМ. Страната ни днес е истински пример за функционираща мултиетническа демокрация и чрез конституционните актове сме общество, което гарантира равни права на всички общности", отбеляза Ковачевски.

По негови думи днес страната има уникален шанс да продължи евроинтеграционния път и след това с ускорени стъпки да влезе в ЕС.

Австрия предупреждава РСМ да не се препъне на последното препятствие към ЕС

Австрия предупреждава РСМ да не се препъне на последното препятствие към ЕС

Ако Северна Македония не приеме конституционните промени, ще бъде изолирана

Той отбеляза, че след 17 години са започнали преговорите с такова мъдро решение, а езикът и идентичността по негови думи са защитени. Основният фокус на конституционните поправки бил да нямат общо с какъвто и да е проблем с идентичността.

"Не бива да пропускаме този шанс, случи се веднъж, когато се отделихме от Хърватия, която вече десет години е членка. Европейските представители казаха, че има голям шанс Албания да се отдели от нас и да продължи напред, ако не приемем конституционните промени", предупреди Ковачевски.

Дебатът в комисията ще продължи до 9 август, а на 18 август е предвидено пленарно заседание, на което правителството ще трябва да осигури 80 депутати, които да гласуват за отварянето на Конституцията.

Скопие: България последна може да ни чете лекции по критериите за членство в ЕС

Скопие: България последна може да ни чете лекции по критериите за членство в ЕС

РСМ била най-подготвеният кандидат в историята на ЕС при започване на преговорите