Еврото не може да реши всички проблеми. Това заяви министърът на образованието Красимир Вълчев по време на конференцията "Ние и еврото: научни факти срещу митове", която се проведе в Икономическия университет - Варна и се организира съвместно с Университета за национално и световно стопанство, предаде БГНЕС.

Но според него от европейската интеграция имало само ползи и даде пример с доходите в страната - в края на миналия век те били 28% от средните в ЕС, а днес те вече достигали 66%, което било резултат от европейската интеграция.

Учените се ползват с по-голямо доверие в обществото от управляващите, а никоя друга общност не е направила толкова задълбочени изследвания с научен инструментариум, колкото представителите на академичната среда, посочи Вълчев. Той подчерта, че най-много трябва да се разчита на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото.

Според него с включването на академичните среди, доверието ще бъде по-голямо и добави, че в случая не става дума само за научни аргументи, а и за това как да се справим с дефицитите на информационната среда, които улесняват спекулациите.

Образователният министър е убеден, че от 1 януари 2026 г. голямата част от страховете в обществото ще бъдат разсеяни. По думите на Красимир Вълчев, ако е имало някакви негативи от това, че нямаме самостоятелна парична политика с въвеждането на валутния борд, то вече са изконсумирани.

Новият изтеглен дълг няма да повлияе на кредитния рейтинг на България, успокоява Петкова

Новият изтеглен дълг няма да повлияе на кредитния рейтинг на България, успокоява Петкова

Приемането ни в еврозоната било знак за стабилност