"За първи път от доста време видяхме един смислен Консултативния съвет по национална сигурност, където макар и с по едно изречение бяха дефинирани основните проблеми, с които се сблъскваме." Такава оценка даде в студиото на Нова телевизия на състоялия се вчера КСНС при президента Румен Радев, бившият председател на ДАНС и бивш вътрешен министър Цветлин Йовчев.
Според него са били очертани непосредствените рискове пред страната ни, а препоръките, които са дадени, а и както беше подчертано изрично от държавния глава, са краткосрочни и по-скоро кризисни.
При настоящата политическа криза, която продължава вече и няколко години, към кого, по-точно - към коя институция да се обърне обаче КСНС, пита Цветлин Йовчев. Така и дори да се формулират дългосрочни мерки, при честата смяна на законодателна и изпълнителна власт, няма кой да ги изпълнява. От думите на Йовчев може да се направи извод, че не само едни дългосрочни и стратегически насочени мерки остават, дори и формулирани, остава да висят неизпълнени, но и се налага самата невъзможност такива да бъдат начертани. Колкото и да е смислен един консултативен съвет, в момента той попада в среда на служебно правителство, което е с хоризонт от няколко месеца.
Това влияе и на репутацията на България пред партньорските служби и съюзниците, а и дори на инвестициите, посочи още Цветлин Йовчев.
На въпрос допуска ли, че България продължава да е "слабото място на Европа", каквито твърдения се появиха след атентата в"Сарафово", той посочи: "Зависи с кого се сравняваме. От този период досега беше напавено доста. Колкото и да сме критични към системата за защита на националната сигурност, а има за какво да я критикуваме - в тази област бяха направени определени неща."
Според Цветлин Йовчев все още изоставаме в различни аспекти, като един от тях е технологичния, освен това е и хронично ресурсно недофинансирането на службите. "Третият основен проблем са хората." Но не става дума за това дали имаме достатъчно хора, тъй като според Цветлин Йовчев в момента има "повече от достатъчно хора". Въпросът е в това каква е организацията на дейността им, каква е тяхната подготовка и с какви технически средства разполагат, за да си свършат работата." Не е въпросът в това да назначаваме повече хора. Въпросът е да ги разпределим правилно и да ги обучим."
Иначе оценката на Йовчев за рисковете за България в момента е, че тя е "едно от най-спокойните места", което обаче не се дължи толкова на това, че имаме много добре функционираща система. Дължи се на това, че по стечение на обстоятелствата страната ни е извън фокуса на събитията - не сме нито приоритетна цел, нито приоритетен обект. А дори и бежанците от Близкия изток минават транзит през страната ни и предпочитат по-богата Европа.
Според него, ако конфликтът в Ливан не е особено продължителен и екслацията спадне - не се очаква и засилен мигрантски натиск към Европа. В противен случай обаче може да се получи и още по-голяма вълна, затова и трябва да положим усилия, за да укрепим границата.