Три основни причини за необичайно бързото си освобождаване от поста изтъкна бившият председател на Сметната палата Цветан Цветков - одит, свързан с фалита на КТБ, проверка срещу бивш шеф на АПИ, както и такава за конфликт на интереси от общински съветници, свързани с минералните бани в Хасково. Освен това - дни преди освобождаването му от поста имало интересна среща между депутат от ДПС - Рамадан Аталай, и сегашната му наследничка и бивша заместнитчка на поста Горица Грънчарова-Кожарева.
Цветков, чието освобождаване от поста бе обявено за противоконституционно от Конституционния съд, но въпреки това не бе допуснат отново да вземе поста си, даде пресконференция в БТА.
Причина номер едно - доклад, който започнал през 2022 и който е трябвало да излезе малко след освобождаването на Цветков в края на януари. Въпросният доклад разглежда казуса КТБ и в конкретика - бил ли е ефективен контролът на синдиците върху обявяването на банкова несъстоятелност, имали ли са въобще опит в банковата сфера, в обявяването на банкова несъстоятелност, имало ли е реална оценка на активите, защитени ли са били интересите на вложителите, имало ли е също така и опис на кредитните досиета. И освен това - знае ли са кои са кредитополучателите?
"Този доклад бе готов в края на януари, беше отложен и трябваше да бъде приет в началото на март. Досега обаче все още не е приет, има докладна записка за това. Доводът е, че има изтекла информация в медиите, а това е публична информация", възмути се Цветков.
Причина номер две според Цветков - одитът, възложен по негово време срещу шефа на АПИ Георги Терзиев, стоящ начело на институцията по време на управлението на ГЕРБ. А причината - незаконосъобразно възлагане на обществена поръчка за ТОЛ системата.
"Ако бях останал на поста щях да предприема мярка по налагане на глоба в максималния размер от 10 000 лева", подчерта бившият шеф на Сметната палата.
Причина номер три - Минералните бани в Хасково. В конкретика - неправилни счетоводни отчитания, заради които трябва да бъде уведомено Министерството на финансите, както и конфликт на интереси от страна на кмета и общински съветници, тъй като те са издавали документи за обществени поръчки на свои близки и роднини.
"Всички вие бяхте свидетели на това колко скорострелно бях освободен от поста на 20 януари, такива случаи в световната история има само в Сиера Леоне и ЮАР. И в случая бях възстановен от Конституционния съд, като след това не бях допуснат с една незаконна, както и противоконституционна, заповед на г-жа Грънчарова-Кожарева. Беше ми забранен и достъпа до всички сгради на Сметната палата, все едно съм криминално лице", огорчено констатира Цветков.
А освен това - дни преди освобождаването му от поста имало разговор между заместникът му и настоящ наследник на поста Кожарева и депутат от водеща политическа сила. Цветков не бе обстоен в коментара си по този въпрос, като първоначален коментар, но след няколко въпроса по темата посочи име - Рамадан Аталай от ДПС. Не изпадна обаче в повече конкретика по темата.
"От изготвени 2500 одитни доклада, 200 са изпратени на Народното събрание, а 1048 са изправени на други компетентни органи като Министерски съвет, АДФИ и председатели на общински съвети, 38 са изпратени на прокуратурата. Какво е тревожното - от тези 200 доклада, изпратени до Народното събрание, само 2 са разгледани в парламентарни комисии.(...) НС не проявяваше интерес към работата на Сметната палата", отчете още той.
Цветан Цветков посочи още - след постановлението на Конституционния съд, ще търси правата си и извън страната, като ще сезира Международната организация на Сметните палати.
emil-vankov
на 26.07.2023 в 12:59:04 #1Уволнението е най- малко, а е и толкова закъсняло. Защо всички спаха досега...., докато фараона се намества по- удибно в обувките