Хората в горещите места на планетата разчитат на Европа за помощ. Това каза еврокомисар Кристалина Георгиева в публичната си лекция „Влиянието на променящия се свят върху европейската реакция при кризи", която се състоя в аулата на Софийски университет „Св. Климент Охридски".
Лекцията е част от цикъла лекции, посветени на Ришард Капушчински, полски репортер и писател, който отразява развиващите се страни. Той почина преди три години, но неговите книги са преведени на много езици. Капушчински често е наричан „Третият свят летописец" или „Гласът на бедните" заради известните си репортажи и книги, описващи развиващите се страни на всички континенти.
Лекцията беше открита с приветствие от ректора на СУ проф. Иван Илчев, който посочи, че Софийският университет освен най-старият университет в България, е и най-модерният. Университет, който пряко волята си предугажда това, което ще се случи. СУ е готов предварително да мисли по проблемите, които възникват пред Европейската общност, изтъкна ректорът на Алма Матер.
Комисар Кристалина Георгиева подчерта в лекцията си, че живеем в свят, който бързо се променя. Онова, което е най-видимо, е, че картата на света в последните години съществено се е променила.
Българският еврокомисар представи карта на света, която отразяваше в цветови нюанси зоните в икономически растеж средно с 6 % и изоставащите зони в света. Една от страните сред изоставащите, отбелязани със сив цвят беше и Либия. Тя посочи че светът няма данни за нея и като степен на развитие на гражданското общество, и като социална ситуация в страната.
Кристалина Георгиева изтъкна, че аналитичният екип, с който тя работи, е достигнал до извода, че зоната в икономически растеж в най-висока степен е застрашена от климатични проблеми.
Обикновено като кажем бедстващи страни и хуманитарни кризи си представяме слабо развитите и бедните страни. Но всъщност в последното десетилетие от бедствия сериозно страда и Европа, и останалата част от развития свят, посочи българският еврокомисар.
Демографските проблеми, проблемите с реколтата, опасността от бедствия - това са сферите, върху които се концентрира дейността на еврокомисаря за действия при кризи и неговият екип.
Георгиева подчерта, че кризата в Либия е изключително сложна - има хуманитарен елемент вътре в страната, по границата и въздействие върху целия свят. 15-20 000 души преминават границата на ден. Битката с режима на Кадафи е на път да прерасне в гражданска война.
Екипът на ЕК и Червеният кръст нямат достъп до западната част на страната. Според Георгиева в Египет, Тунис, Алжир, Нигер бягат мъже - „здрави, прави, в работосбособна възраст" и това е една потенциална сила, която не е ясно в каква посока ще се отприщи, ако няма целенасочено занимание.
Според неокончателните данни бежанците от Либия са 225 535 души, като досега са бягали основно чужди граждани, но вече бягат и много либийци.
Либийската криза съдържа потенциална заплаха за целия свят, защото покачването на цените на нефта води и до покачване на цените на транспорта и храните, което вече е глобална заплаха, подчерта Герогиева.
Тя представи какво е направила европейската общност за справяне със ситуацията и в какви посоки е концентрирала работата си.
Първо, от хуманитарна гледна точка се прави мост по вода и въздух за извеждане на европейските граждани, които искат да напуснат Либия. В тази връзка тя похвали работата на българското правителство за евакуация на българските граждани.
Като втора стъпка тя посочи, че изключително активно се финансира хуманитарна акция, която да намали напрежението в Либия. Тя увери, че Европа ще осигури ресурсите, които са необходими, за да овладее бедствието.
Тя изтъкна също, че се организира хуманитарен мост по вода и въздух за чуждите граждани, които работят в Либия. По думите й в Либия работят 1,5 млн чужденци. Голям проблем съществува при пребиваващите там граждани на Бангладеш и Сомалия.
Еврокомисар Георгиева е категорична, че Европа показва лидерство от гледна точка на координация - заедно се работи с ООН, с Комисариата по бежанците и Червения кръст.
Тя посочи, че 2010 година, когато за първи път има еврокомисар за реакция при кризи, е годината с най-много мегабедствия. Образно, все едно 4-5 Българии са унищожени от бедствия.
Георгиева изтъкна, че трябва да се увеличат разходите за хуманитарна помощ. Природните бедствия са сериозен проблем и за Европа, добави тя. За последните 10 години в Европа са загинали 150 000 души при бедствия. Като най-голям проблем за стария континент тя посочи наводненията, следвани от температурните аномалии, горски пожари, земетресения.
По отношение на реакция при наводнения изоставаме от събитията, подчерта Георгиева. „Имаме голямо финансиране за това, а го използваме само на 20 %", каза българският еврокомисар.
Климатичните изменения водят до бедствия и се забелязва тенденция за повишаване на честотата. Последствията са жертви, провалени реколти и оттам нарастване на цените.
В същото време като много голям проблем, който застрашава света, Георгиева посочи недостига на вода. Той е най-драматичен главно в Северна Африка и застрашава да отприщи бежански вълни.
Друг проблем е нарастването на населението на планетата. Той ще продължи във възходяща тенденция, което ще предизвика демографски кризи. В Близкия изток и Северна Африка за последните 50 години се отчита демографски бум на населението и увеличаване на безработицата.
За пример тя даде Либия, където 40 % от младите хора са без работа. Една от причините за протестите в Северна Африка е, че през последните десетилетия в Северна Африка се оформи значително съсловие образовано младо население, което иска възможности за реализация.
Кристалина Георгиева каза, че е силно обезпокоена за ситуацията в Йемен, която е бедна страна и има над 60 % безработица. Но тази бедна страна е много гостоприемна към хората, които имат проблеми и хората, които искат да й помогнат.
По думите й трябва да има по-голяма готовност за по-голяма приспособимост, защото кризите са по-комплексни. Във всеки момент в света днес някои страни влизат в криза, а други излизат от такава. Това налага да има правила дори за най-кошмарните конфликти. Много страни са опасни за работа и това налага сътрудничество между гражданските структури и армията, както и мащабни действия за хуманитарна помощ.
Кристалина Георгиева посочи, че над половината от нейния екип работи в най-горещите точки на света при изключително опасни уславия.
Важно е Европа да има единна система за реакция при кризи. На този етап са регистрирани 104 екипа на европейско ниво, които да работят при кризи. Много е важно правилата да са стандартизирани, подчерта тя.
Кристалина Георгиева изтъкна, че трябва да се прилага политиката на протегнатата ръка. Европа трябва да бъде силата на доброто и да предлага политики за развитие.
Тя отхвърли чувани от различни страни критики, че хуманитарната помощ е концепция на западния свят. "Само когато заедно се борим за свят, който е по-добър за всички, нашият собствен свят и ние ще просперираме", завърши лекцията си българският еврокомисар.
Либийската криза – заплаха за целия свят
Източник: БГНЕС
Lomski
на 08.03.2011 в 12:45:18 #27Глупости на търкалета!
Bulgarian
на 08.03.2011 в 04:10:56 #26И тая е една жалка чиновничка - кариеристка. Само дето разчита повече на пипето си, а Румето - предишната - на оная си работа...
bobbi_Mk
на 07.03.2011 в 23:19:35 #25ХЕНРИ Такава истина каза... Прав си че Европа, не е длъжна да помага на Либия с продоволствията, нали си имат НЕФТ. Та ... за това йм направихме тази криза, да йм вземем нефта Ама между другото ще йм вземем и доларите. На всички ни е ясно, че този сценарий със Северна Африка се разиграва от Новите ни Братя - Американците. От морална гледна точка - Грозно, многооо грозно. От финансова гледна точка - Хмм. Поредния АнглоСаксонски чалъм.... Е ние кво да правим???
diviner
на 07.03.2011 в 22:06:37 #24"Либийската криза" е атака не срещу Кадафи а срещу Европа от стана на САЩ. Първата цел е да се забави отново набиращата скорост европейската икономика, втората е отмъщение срещу Кадафи и Европа, защото пак изолираха Америка от петрола на Либия. Либийците не се бунтуват защото са бедни и гладни не работят нищо освен да въртят някаква търговия или да работят в администрацията т.е. да си клатят краката като гърците единственото което им е отнето е свободата да ходят в по-цивилизовани държави.
rudy
на 07.03.2011 в 20:52:04 #23Ако всички обработвеми земи се използват за биогорива, могат да усигурят около 10% от това което усигурява нефта в момента. Но това би означавало тотален глад и измиране на близо 90% от човечеството. Това ли искаш да се случи ?! ДА точно това, няма как една популция да расте безгранично, идва възмездието, интересно как тия които най-много се оплакват от глад, раждат най-много, може би са като животните, раждат повече, за да оцелее едно, ама ние европейците идваме и спасяваме всички, и после се чудим какво става
x-man
на 07.03.2011 в 18:57:38 #22А между другото ето и линк с информация за това колко са резервите на нефт в момента. http://en.wikipedia.org/wiki/Oil_reserves Имаме нефт поне за още 60 години и при това ако не се открият никога повече, нови находища. Преди 20 години когато бях малък, казваха че има нефт за 30 години.......... това да те навежда на някаква мисъл . С развитието на технологиите, ще се откриват нови и нови находища и може да се окаже, че след 10 години резервите на света, са повече отколкото в момента.
Простака
на 07.03.2011 в 18:56:33 #21Имало петрол за 10 години То и океана вече трябваше да се е вдигнал с 6 метра, ако слушаш Ал Гор
x-man
на 07.03.2011 в 18:53:44 #20@zmja Това са пълни глупости, нефт има за много повече от 10 години. Освен това нищо не ни пречи да минем на природен газ или на електромобили. Ако продължаваме политиката си по отношение на възобновяемите източници, т.е. да използваме земеделски територии и неефективни електроцентарли на вятър и слънце, сме обречени на неуспех. Тази идилия с вятъра и слънцето никога няма да я бъде, това е дори по идеалистично от комунизима. Ако всички обработвеми земи се използват за биогорива, могат да усигурят около 10% от това което усигурява нефта в момента. Но това би означавало тотален глад и измиране на близо 90% от човечеството. Това ли искаш да се случи ?! Природния газ може да се използва като временна алтернатива на бензина и дизела, ако наистина започнем да имаме недостиг за нефт. А казаните от теб 10 години не са верни, има доказани количества нефт поне за още 60 години. Освен това има държави, които имат нефт за повече от 100 години при сегашния добив. А каква гаранция даваш ти, че никога повече няма да се открият нови находища. И най важното от къде я изкопа тая лъжа за 10-те години ?!
zmja
на 07.03.2011 в 18:32:42 #19x-man ти да нямаш петролен кладенец . Алтернативните източници трябва да се развиват на всяка цена, нефт за петрол има само за още 10 години. Остави тия приказки за 50 и огромните резерви. След това ше пълниш колата само ако старшината от военна полиция превърне сърце и реши ,че поводът ти си заслужава.
mrKrastev
на 07.03.2011 в 18:32:34 #18Либийците не са лоши. Обаче кадафи е кретен - с манията си за величие си обрече собствената държава
nqgo
на 07.03.2011 в 18:13:11 #17torbalan | 07.03.2011 18:10 а от кръвна плазма нямат ли нужда да им пратим медиците да им влеят малко
x-man
на 07.03.2011 в 18:09:36 #16Освен това Кристалина дрънчи и други глупости. Цените на храните се качват поради две причини. Първа причина. 1. Производството на биогорива. (диреткно се използват земеделски площи които иначе са за хранителни продукти) 2. ВЕИ . (Най големия проблем при тях е ниската ефективност и огромната цена които всички ние плащаме, за да развиваме този безмислен начин на производство на енергия. А също така и при тях се губи хубава селскостопанска земя. Защото е много по изгодно да се направи Слънчева централа, при която дотациите са 95%, отколкото да се произвеждат чушки и домати). Колкото до цените на Нефта, те в момента се покачват по скоро спекулативно и косвено влияят и на храните, но в много по малка степен от горните два фактора. Които с времето ще се засилват и нищо не може да ги спре......... поне докато малоумието да се дотира ВЕИ и да си изгаряме храната на гориво не се спре.
димукрад
на 07.03.2011 в 18:05:28 #15Кризите в света ги създават САЩ! Кризите в света ги създават САЩ там, където имат интереси или там, където са застрашени интересите им! Заплаха за целия свят са САЩ!!!!!!!!!
x-man
на 07.03.2011 в 17:59:44 #14В Ирак загиналите цивилни след края на войната и заради безредието в държавата са над 150 000, в Афганистан поради същата причина загиналите са над 70 000 души. Това са все хора убити от оръжие или бомби (не при "битови" скандали) . Дори само да вземем загиналите Американски войнци, са над 6000, повече от загиналите цивилни в Либия в момента. Ако тия боклуци хАмериканците влязат на територията на Либия да въвеждат "свобода" и "демокрация" ще загинат десетки хиляди и режима на Кадафи ще го помнят с добро.
Ivan Костофф
на 07.03.2011 в 17:54:47 #13тя е само една обикновенна чифутска подлога
Ivan Костофф
на 07.03.2011 в 17:50:38 #12предстои галактическа война между чифутите и нормалните разумни същества
x-man
на 07.03.2011 в 17:50:29 #11Най идиотския коментар в историята на света . Тази Кристалинка май не е толкова умна колкото я изкарват по медиите, ако действително е казала това. Той света много кекав бре.......... щом една държава с по малко население от България може да бъде опасност . Според мен кризата в Либия се преекспонира. При кризата в Дарфур са загинали повече от 300 000 души........ пък тогава не реваха толкова много, че цивилните загивали. Сега са загинали има няма 1000 човека и вече намеса на НАТО и САЩ готвят. Ето линк да четете и да се кефите: http://en.wikipedia.org/wiki/War_in_Darfur Там са загинали много повече хора отколкото в Либия и първоначално никой не е обръщал внимание. Чудя се защо ли ?! А някой изобщо спомня ли си кризата в Дарфур и колко хора загинаха........ НЕ нали, а Либия сигурно ще я коментират още 20 години ???
Ivan Костофф
на 07.03.2011 в 17:47:52 #10Кристалинке, стига си омаловажавала нещата и спестявала истината. Либийската криза е заплаха за целата галактика - Млечният път и двата и спътника- Малкият и големият магеланови облаци
nqgo
на 07.03.2011 в 17:13:37 #9вижте тук какви ги плещи тази мухла тлъста http://glasove.com/article-12472.php и за какво трябва да се готвим според нея
assensy
на 07.03.2011 в 17:11:39 #8"Либийската криза – заплаха за целия свят" А кой предизвика кризата?