"В България за реформи се говори под сурдинка". Това каза пред БНР бившият заместник-министър на финансите Любомир Дацов.
По думите му предстоят значителни реформи както в икономиката, така и в обществото.
Според него повечето правителства действат в кризата по един и същи начин - застраховат се, от гледна точка на пандемията, но повечето европейски правителства заедно с ЕЦБ и ЕК се опитват да създадат нова основа, върху която да стъпят, изграждайки нов тип икономика.
Огромната разлика между правителствата и мерките в света е хоризонтът, с който гледат, каза Дацов. "Има два типа правителства - едните гледат в бъдещето и използват кризата, за да стъпят на нея и да продължат напред, а другите са стандартният тип - те са вперили очи в конвенционалните мерки и разглеждат само кризата, като се опитват да решат проблемите в следващите няколко 2 или 3 месеца", коментира финансистът.
Дацов обясни, че в последната макроикономическа прогноза, публикувана от Европейската комисия, има едни държави, за които в икономическата оценка е включено въздействието на Европейския фонд за възстановяване след пандемията.
Икономистът подчерта, че при други държави, включително и България, в оценките за развитието на държавата, това нещо не е включено. Това е разликата между правителствата, които знаят какво да направят, и други - при които нещата вървят бавно.
Изборите при нас не са оправдание за това, каза Дацов.
Страната ни влиза в период от 10-15 години, в които ще върви трансформацията на икономиката.
Legalen
на 08.03.2021 в 23:33:08 #1Едно професионално формулирано становище! Но тези , за които е предназначено, такива материали не читатат. Пьрво, няма да го разберат. И второ, те знаят всичко по-добре от всички! И затова пьк за реформи не говорят, те са нужны на обществото но не носят гласове.