Българският кандидат за евродепутат Мария Габриел, която е и единствената повторна кандидатура за ръководна позиция в Европейската комисия, е одобрена от двете ресорни парламентарни комисии, отговарящи за сферите на дейност от нейното портфолио, посочи в туит Манфред Вебер, евродепутатът от Европейската народна партия.
От неофициална версия на писмото оценка за Габриел става ясно, че тя е била подкрепена "единодушно" и е получила необходимото мнозинство от две трети от гласовете. В новата си роля одобреният кандидат за еврокомисар ще оглавява Комисията за младежта и иновациите, които са изключително важни за развитието на обединена Европа.
"Общата оценка не само на представителите на ЕНП, но и на другите политически групи е, че българският представител г-жа Мария Габриел се представи много добре, беше много подготвена за един огромен ресор, който включва бъдещето на нашия континент - инвестициите в научна и развойна дейност, иновациите, това нашият континент да остане конкурентоспособен на другите части на света и да имаме подготвени млади хора", коментира на пресконференция тази сутрин Андрей Ковачев от Европейската народна партия. Той посочи също, че според него Габриел ще е подготвена за широката сфера от дейности, които до момента са в портфолиото на няколко отделни комисии.
Въпреки радостта си, че представител на България е одобрен за поста на еврокомисар други членове на Европейския парламент все пак не скриха критиките си към нея. "Струва ми се трудно да се говори за "повишаване" или "понижаване", ресорът безспорно е важен, защото какво е по-важно за бъдещето на континента от младите хора?", попита реторично евродепутът Петър Витанов, който допълва, че ресорът е с относително ограничени правомощия на европейския комисар. Той припомни също, че Мария Габриел е една от едва петимата кандидати за комисар, които нямат управленски опит, изразяващ се в заемане на депутатска или министърска позиция на родната сцена.
В началото на обръщението си към двете комисии Мария Габриел открои няколко сфери, в които Европа днес е изправена пред предизвикателства, включително трудното оцеляване на стартиращите компании, изтичането на мозъци от Стария континент, липсата на включване на гражданите от отделните региони в единните европейски политики, запазването и промотирането на културната на Европа, включително и чрез съвременните дигитални технологии, бюджетирането за следващия финансов период и ролята на жените за развитието на съюза. "Обещавам да поставя гражданите в сърцето на моите действия и да преследвам политики на обединяването", каза Габриел. "Времето се промени. Някои структури също трябва да се променят. Слабите места изискват свежи решения. Затова мисля за решения, които са извън кутията и които оставят близки връзки между институциите и всички играчи, които обещавам да слушам."
Габриел призна, че Европа изостава като иновативен играч на глобалната сцена. "Имаме 7% от световното население, но 20% от научноизследователската дейност и една трета от научните публикации в света", каза тя. Същевременно Мария Габриел в отговор на въпроса на евродепутата Ева Майдел как политиките й ще допринесат за развитието на новите технологии, посочи само две сфери, в които Европа е постигнала положителни резултати и в които научната дейност е срещнала технологиите на бъдещето - изкуствения интелект и дигиталната сигурност.
Мария Габриел поема ресор "Иновации и младеж"
Урсула фон дер Лайен обяви разпределението на екипа си
Тя изтъкна и че друга област, в която не са постигнати заложените цели, е понижаването на въглеродните емисии с 35%. На въпрос как ще гарантира, че целите пред "Хоризонт Европа" все пак ще бъдат реализирани, Габриел посочи, че е отворена към нови идеи и че е необходимо събирането на още повече данни. "Ако нещо не работи правилно, ние трябва да предприемем възможно най-бързо действие", каза тя. "Искаме да постигнем успех в сферата на климатичната трансформация, което може да се случи само с научноизследователските програми. Ще подпомагам изследванията в сферата на водорода."
По време на изслушването си, което е вторият етап от оценката на всеки кандидат за еврокомисар, Габриел посочи, че ще се бори за увеличаване на бюджетите за програми като "Хоризонт Европа" и Еразъм+. Първата е наследникът на "Европа 2020", като към момента се дискутира по "Хоризонт Европа" да се заделят 100 млрд. евро за научна дейност и иновации, а втората е програма с бюджет за тази година от 14,7 млрд. евро за образование и мобилност, даваща възможност на младежите да учат в учебни заведения в различни държави от съюза. "Подкрепям увеличаването на бюджета на Еразъм", коментира Габриел снощи. "Но трябва да отидем при хората, които взимат решенията, за да получим тяхната подкрепа в решаващия момент."
Габриел припомни, че 70% от средствата на "Хоризонт Европа" ще бъдат заделени за стартъпи и малки и средни предприятия, като до момента са вложени повече от 2 млрд. евро в над 400 компании от тази категория, а според оценката, която тя посочи, едно евро в малки и средни предприятия носи доходност от 25%. Но по думите ѝ само инжектирането на средства като такова няма да е достатъчно за успеха на стартъпите на местната сцена. "Бюджетите никога няма да са достатъчни, затова говоря за синергии", каза Габриел. "Можем да използваме повече от акселератора. Трябва да продължим да подкрепяме стартиращите компании - не само да слушаме идеите им, но и да слушаме как можем да ги осъществим. В "Хоризонт Европа" трябва да намерим партньори, които могат да ги слушат и да обменят ноу-хау."
Габриел посочи също, че ще се бори и за по-голям бюджет за "Хоризонт Европа", тъй като според нея една трета от работните места на Стария континент са създадени благодарение на познанието. "Този бюджет трябва да отговаря на глобалните предизвикателства и да увеличи нашата собствена продуктивност и конкурентоспособност", каза Габриел. "Научноизследователската общност трябва да се присъедини към нас в тази сфера, а моята позиция е, че Европейският парламент също трябва да подпомогне това." В отговор на въпрос в залата по време на изслушването си тя посочи още, че е от съществено значение да бъдат убедени жителите на континента, че тези политики, за които се използват техните средства, са "необходими и полезни" за икономическия растеж. "Бих искала да осъществим информационна кампания, за да е ясно, че науката среща младите хора, затова ще организирам срещи в регионите, за да може хората в тях да срещнат науката."
В сферата на съхраняването на културата Габриел коментира, че до момента инициативите, които са провеждани, например "Годината на културното наследство", са били посетени от много хора, но и че те могат да бъдат надграждани. По думите ѝ европейската култура има нужда от подкрепата на младите хора, както и от допълнително засилване на използването на съвременните технологии за своето опазване. "Ще отделя внимание на дигитализацията на културното ни наследство, това е изключително важно", каза тя. "По-малко от 10% от него е дигитализирано." А в отговор на въпрос за възможностите за синергии между културата и индустрията, тя изтъкна, че нейното ново портфолио от дейности ще включва много възможности за сътрудничество между двата отрасъла, както и за използването на културата като инструмент за социално включване на различни групи от обществото.
evmav
на 02.10.2019 в 01:58:00 #13Изобщо не ти трябва да знаеш как се развива Европата...стой си там и брой копейки
evmav
на 02.10.2019 в 01:55:10 #12Qwe, пожелавам ти цял живот да си останеш в България ....
Комита
на 01.10.2019 в 21:51:47 #11Equinox, че то накъде по- ниско ниво да слезеш, след лееш дитирамби за тая случайна калинка? Никой никога няма да я запомни с нещо позитивно, а единствено със заслужените подигравки по неин адрес. Срам ме е, че това същество е представител на България!
QWE
на 01.10.2019 в 21:37:28 #10Ами радвай си се на дългошийката.. Прославила се кат разносвачка на кафе из коридорите на ЕК.. Някой да ти пречи да и целуваш снимката за лека нощ? И аз на ниво на бургаски гларус/ка няма да слизам.. Та колко казваш са еврокомисарите на ЕК? Има ли страна, която да няма комисар? А сега си припомни Румито Желевата.. И това как дори и ЕНП я изтърпя няма и година за "зам. шефка".. Па си провери - има ли българин/ ка в ръководството на ЕНП след нея..
Equinox
на 01.10.2019 в 20:26:23 #9Статията е за МГ. Явно нормалният обмен на мнения и факти не ти е по вкуса. На такова ниско, шопендурско ниво не слизам. Точка.
QWE
на 01.10.2019 в 19:40:43 #8И за ремонта на Граф Игнатиев в София що не даваш пример... Пертките нали и те бяха по ОПРР 2014-2020-та.. А колко общини затънаха заради програмите и УЖ европарите с одобрени проекти? Надай се, че бургаскио кмет не е топил пръстче в еврата.. Що никой от кметовете не иска да му се изследват асфалтиранията в независима лаборатория? А в тази на фирмичката, с която е сключил договора за асфалтиране.. И що лиш ЕС приема тез изследвания за свършена работа по проект?? Още колко нещица за бетона в пречиствателните станции мога да ти там като пример.. Ама ти си са надай, че всичко е наред.. Особено на Бацовота аверче и бетонвъзела му.. Щото да та светна - всичко в столична община се строи с негов бетон..
Equinox
на 01.10.2019 в 19:19:00 #7Статията, която коментираме, е за представянето и одобрението на Мария Габриел като еврокомисар за една от най-важните насоки за развитието на ЕС. Блестящо представяне като визия и по същество и единодушно одобрение. Оттук-нататък дали България ще има полза, зависи само от нас. Много лесно се правят внушения, че ЕС и програмите му са разграден двор, от който всеки може да краде стига да не го мързи, но не е така. За разлика от коментарите тук, които се позовават на случаи от 2009 година, ще посоча реални примери от първо лице, тъй като кандидатствах и спечелих лично в конкуренция със стотици колеги индивидуален договор за превод на технически текстове EN-BG. ЕС имаше доскоро такава политика - всеки гражданин на ЕС да има пълна информация за всичко на родния си език. И така, разбрах и често повтарях, че ЕС е огромна дойна крава, но трябва да знаеш как да сучеш. След редица скандални прахосвания на общоевропейски пари, правилата и контролът бяха жестоко затегнати. За да направиш нещо, първо кандидатстваш по дадена програма с точен и детайлно описан план, включително финансов. След това трябва да изпълниш плана точно както си го заявил без преразход и накрая да докажеш пред комисия, че си изпълнил нещата точно както си ги заявил без да нарушиш правилата. Едва тогава получаваш планираните пари от ЕС. Именно така постъпи кметът на Бургас, който за няколко години превърна града в красива, уредена, туристически ориентирана черноморска "Ривиера" - само с европейски пари.
QWE
на 01.10.2019 в 18:52:47 #6И пак - подпрограмата за региони: Евробордей Първоначалното намерение на Рамон Ромера, бивш кмет на испанския град Чиривел, било да използва евросубсидиите, за да направи училище по езда. За съжаление възникват документални проблеми и той отдава сградата под наем. Така следващият наемател се възползва от вложените 54 000 евро и прави „Седмото небе“, бордей с класни проститутки.
QWE
на 01.10.2019 в 18:51:32 #5Подпрограма - РЕГИОНИ В РАЗВИТИЕ: Ски писта на равен остров, където рядко вали сняг? Може, естествено… Преди пет години се отпускат 100 000 евро на датския бизнесмен Оле Харилд да построи писта на остров Борнхолм в Балтийско море. Самият той е много изненадан, че проектът му изобщо получава финансиране, защото островът е равен, а сняг почти няма. Все пак с парите той купува техника, включително снежно оръдие и 80 чифта ски и обувки за даване под наем. Курортът му работи само един ден и затваря. „Не губя надежда – един ден глобалното затопляне ще свърши и ще имаме повече сняг на острова“, не се отчайва Оле Харилд.
QWE
на 01.10.2019 в 18:44:43 #4Поговорката за лудия и зелника спокойно може да кандидатства за девиз на Европейския съюз (ЕС). Иновативен проект, наречен шеговито „Магаропедия“ (Donkeypedia) получи субсидия от 7,5 милиона евро. В какво се състои той – учени разхождат истинско живо магаре (нарича се Асино) из Европа и го показват на ученици, които след това споделят впечатленията си в личните блогове. Целта? „Да се накарат хората да почувстват приликите и различията в европейските идентичности.“ И как ще стане това? „Магаропедия“ ще се опита да направи това чувство осезаемо чрез взаимодействие и диалог със заобикалящата среда, докато се разхожда по европейските пътища през няколко страни и събира нужните данни“. Ясно… МАГАРЕ ЕВРО ЯДЕ ЛИ?
QWE
на 01.10.2019 в 18:19:57 #3Заглавие от вчера: "Програмата "Конкуретноспособност" е сред лидерите по нередности." Подзаглавие - 30% от проверените 1000 проекта в периода 2014 - 2019 са с нарушения.. Иначе колегата е прав.. И 1 евро не може да се отклони.. Щото целта са стотиците хиляди и милиони за краднене..
Equinox
на 01.10.2019 в 17:01:45 #2Хоризонт Европа е програма на ЕС, продължение и разширение на досегашната програма Европа 2020 и е изключително важна за конкурентоспособността на европейските държави-членки на ЕС. Ако някой си мисли, че може да присвои или отклони за користни цели и 1 евро от тази програма, много се лъже. Що се отнася до Мария Габриел, тя се представи блестящо на изслушването, което бе предавано на живо.
QWE
на 01.10.2019 в 15:20:15 #1????? " повече пари за "Хоризонт Европа"...." Хоризонт - Невидимата граница между небето и земята, която е НЕДОСТИЖИМА. Ама ний да папкаме повечко, че и още по-повечко УЖ за Европата... А иначе - де е Европата.. Тръгнали сме към нея… Как къде? Ей я де е – на хоризонта е…