Мажоритарният вот ще върне двуполюсния модел. Това е мнението на математика Михаил Константинов, който е и член на ЦИК.

По личното му мнение в това няма нищо лошо, тъй като по принцип двуполюсният модел означава исканата политическа стабилност.

Въпросът е обаче, че промените в изборното законодателство се въвеждат преди всичко с цел да се спечелят достатъчно позиции в парламента.

Според изчисленията на Михаил Константинов с въвеждането на елемента на мажоритарен вот, БСП и ДПС целят да бетонират избирането си, тъй като по този си гарантират гласуването на минимума от селата и по-малките градове. ;
Именно те ще бъдат парламентарно представени при мажоритарния вот, а гласът на избирателите от големите градове, които са десни, няма да има същата тежест.

Според мнението на математика и този път в България няма да има истински избори.
„Те ще бъдат мръсни, ще има много купуване на гласове и в голяма степен са обречени", коментира Михаил Константинов.
Той посочи обаче, че местни олигарси, които да влязат във властта, без да са подкрепени от една от трите политически партии, принципно нямат шансове.

Според коментара на Михаил Константинов десните сили имат все още шансове да влязат в следващия парламент, въпреки бариерата от 8%.

Той уточни обаче, че когато говори за десни сили има предвид СДС и ДСБ, като автентичното дясно пространство. По думите му те трябва да намерят сили да призоват избирателите си, а преди това да им се извинят, че „ги направиха на маймуни през последните 8 години".

Въпреки това най-сполучливият би бил форматът на явяване на изборите на ЕНП - Европейска народна партия. За това обаче май вече ще е късно, допълни Михаил Константинов.