Парите не са най-важния проблем на земеделците. Това заяви бившият министър на земеделието и храните Мехмед Дикме в студиото на Би Ти Ви.

Според него най-важното е, че хората от сектора нямат яснота за бъдещето си. Дикме защити зърнопроизводителите и изтъкна, че протестите им са напълно основателни.

Той припомни, че споразумение с производителите е било подписано преди четири месеца, когато отново земеделците бяха на протест.

"Настоящото правителство наследи проблеми още от няколко предходни правителства, но в изминалите 9 месеца, те не бяха решени", каза бившият земеделски министър.

Според него вместо да седнат да направят един обстоен анализ, зърнарите са се затворили в себе си и търсели само пари.

"А парите не са всичко. Ситуацията е много по-сериозна", категоричен беше той.

По думите му сектор "Земеделие" е оставен на произвола.

"Нещата не се поставят на масата, а министерството ги неглижира. Липсва диалог", допълни Дикме.

Бившият министър посочи, че не е работа на правителството да гарантира пазари. То осигурява условия за намиране на пазари - договори, мита и други. Той заяви, че в Европа и в света има огромен натиск върху земеделците - храните да са на ниска стойност, за да не се надува инфлацията. Земеделците в глобален аспект са притиснати. У нас секторът страда и заради войната в Украйна.

"Преди няколко месеца бяха изхрачени едни пари, а проблемите продължават да съществуват. Сега отново ще бъдат дадени, а проблемите ще съществуват", допълни Дикме.

Той каза също, че за Украйна няма Зелена сделка. Няма изискване за препарати, няма изисквания за земята, заради което и продукцията е на по-ниска стойност.

МЗХ засече единични опити за заобикаляне на режима за внос на зърно от Украйна

МЗХ засече единични опити за заобикаляне на режима за внос на зърно от Украйна

Украинската страна предприема до две седмици мерки срещу отговорните фирми

По думите му България трябва да поиска компенсации от Брюксел. А и България може да наложи вето на решенията по отношение на цялостната политика, касаеща земеделието, като така да постави проблемите на земеделието пред Брюксел. Дали е направила това до този момент, пита обаче Дикме.

"България има възможност и може да наложи мнението си. Това, че нашите политици отиват и мълчат, това е лошо за самите тях", категоричен беше той.

МЗХ трябва да излезе и да признае, че през изминалата година над 430 фирми са прекратили своята дейност. Дикме припомни, че цената на млякото е ниска. Една голяма част от продукцията е със сухо мляко от чужбина. Няма глобална политика на правителството и на министерството спрямо отрасъла. Сега протестират не само за пари, но и заради тяхното бъдеще - не знаят какво им предстои", подчерта Мехмед Дикме.

"Няма глобална политика на правителството по отношение на земеделието", допълни Мехмед Дикме.

Земеделци уверяват: Разцепление няма

Земеделци уверяват: Разцепление няма

За Българската аграрна камара продължаването на протестите е пиар акция, обслужваща политически цели