Депутатите приеха на първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. Вносители са лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ и група народни представители.
Така след близо два часа спорове народните представители приеха законопроекта със 141 гласа "За", 38 гласа "против" и 19 гласа "въздържали се".
Законопроектът предвижда Национален механизъм за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, свързани със сигурността или обществения ред, в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/452. Създава се Междуведомствен съвет за скрининг на преките чуждестранни инвестиции, свързани със сигурността или обществения ред като постоянно действащ колективен орган, който е и контактно звено по смисъла на чл. 11 от Регламент (ЕС) 2019/452. Съветът за скрининг се подпомага материално-технически от Българската агенция за инвестиции, а министърът на иновациите и растежа издава правилник за организацията и дейността му. В състава на съвета се включват представители на министерства и ведомства, с оглед необходимостта от висока експертна компетентност в различни сфери на обществения живот - финанси, отбрана, сигурност, енергетика, вътрешен ред, транспорт, здравеопазване и други.
Предвижда се преки чуждестранни инвестиции - така, както са определени по смисъла на закона, да се извършват само след издаване на разрешение от кмета, ако отговарят на следните условия:
- Имат за предмет областите на дейност, посочени в чл. 4, т. 1 от Регламент (ЕС) 2019/452 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на рамка за скрининг на преки чуждестранни инвестиции в ЕС.
- Стойността им надвишава 1 000 000 евро или техния еквивалент в български лева.
Чуждестранни инвеститори, които искат да направят пряка чуждестранна инвестиция, отговаряща на тези условия, са длъжни да подадат заявление за издаване на разрешение. Забранява се извършването на пряка чуждестранна инвестиция, преди да бъде издадено съответното разрешение.
По време на дебатите депутатът от ГЕРБ/СДС Десислава Трифонова подчерта, че трябва да има такъв законопроект, който не касае само руските и беларуските инвестиции.
Бившият министър на иновациите и растежа, а понастоящем депутат от ПП/ДБ Даниел Лорер заяви, че неговата парламентарна група ще подкрепи законопроекта, но разкритикува, че липсва анализ и оценка на въздействието.
Парламентарната група на "Възраждане" няма да подкрепи законопроекта с традиционния за партията аргумент, че това е поредният спуснат закон от Европейската комисия. Според формацията на Костадин Костадинов няма да се облекчат преките чуждестранни инвестиции за България, а ще има затруднения на местно ниво, както и ще има проблем за българската национална сигурност.
Костадин Костадинов пък посочи, че това ще е поредният законопроект, който ще служи само и единствено на посолствата. Според него ДПС изпълнява ролята на мръсни евроатлантически поръчки.
Председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов пък изрази възмущението си, че от пленарна зала е избягал бившият премиер и настоящ лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Според него е отишъл да запали свещ в манастира, дал началото на сглобката.
Депутатът от БСП Румен Гечев настоя междуведомственият съвет за подбор (скрининг) на чуждите инвестиции, който предвижда да се създаде чрез законопроекта, да бъде в една институция с представители на различните министерства. По думите му иначе щели да бъдат блокирани чуждестранните инвестиции. Когато става въпрос за търговия и чуждестранни инвестиции, трябва да следваме принципа на водещата страна на НАТО, посочи Гечев. БСП обявиха, че ще гласуват "въздържали се" относно законопроекта.
В крайна сметка законопроектът мина на първо четене.