Срок до 30 август имат министерствата за представяне на антикорупционните си планове. След това Центърът за превенция и противодействие на корупцията ще извърши анализ и ще предложи конкретни мерки за борба с корупцията, включително и изготвяне на стандарти за проверка на интегритет на служителите в държавната администрация.

Това стана ясно след днешното заседание на Националния съвет по антикорупционни политики към Министерския съвет. 

"Убедена съм, че докато всеки един министър или директор на дирекция не приеме създаването и прилагането на антикорупционни политики в своята администрация като лична кауза, трудно можем да говорим за борба с корупцията, дори като превантивна мярка". 

Това заяви вицепремиерът по правосъдната реформа и министър на външните работи Екатерина Захариева, която ръководи за първи път днес заседанието на Националния съвет като негов председател и национален координатор, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

"Силно се надявам в работата си занапред да даваме конкретни препоръки, а не да се отнасяме просто формално", добави Захариева.

"Очаквам всяка институция да подходи не формално, като преписва нормативни разпоредби, а да опише конкретните антикорупционни мерки, които ще предприеме"., уточни тя. 

Обсъдена и приета беше пътна карта, която следва препоръките от доклада за Механизма за сътрудничество и проверка от 2017 г., с мерки за отстраняване на слабостите при разследването и наказателното преследване на случаи на корупция, както и механизъм за отчитане на постигнатия напредък пред обществеността.

Пътната карта предвижда в края на октомври, след провеждане на обсъждане, работна група да изготви предложения за промени в Наказателния кодекс относно корупционните престъпления, като се обхване и частният сектор.

"Съгласна съм, че е необходима изцяло нова наказателна концепция", допълни министър Захариева по време на обсъжданията с уточнението, че в кратък срок трябва да се изготвят неотложните законодателни промени.

Националният съвет е създаден през 2015 г. със задача координира и контролира създаването и изпълнението на антикорупционни политики.