Русия продължава да води политика с конфронтационен характер. Това заедно със засиления модернизиран военен потенциал на Руската федерация и нейната готовност да използва сила представлява основно предизвикателство за НАТО със сериозни политически и военни последствия, изискващи адекватен отговор от страна на Алианса”.

Това заяви външният министър Даниел Митов по време на изслушване в две комисии в НС - по външна политика и отбрана.

Кризата между Русия и Украйна продължава да генерира заплахи не само за черноморския регион, но като цяло и в глобален аспект, смята външният ни министър. Според него действията на Русия в Украйна, подписването на договори със сепаратистките държави Южна Осетия и Абхазия, както и ситуацията в Молдова, представлявали предпоставки за последващи сериозни промени във военнополитическия баланс в Черноморско-каспийския регион в полза на Руската федерация.

Значението на Черно море се дължи не само на това, че се явява географско сечение на кризи и конфликти, идващи от източното и южното стратегическо сечение, посочи първият ни дипломат. Регионалният баланс в Черно море бил сериозен нарушен. Преди конфликта в Украйна имало редица инициативи за сигурност. Тези инициативи били замразени заради агресивната руска политика, както се изрази Митов.

Действията на НАТО в Черно море за нас били изцяло дефанзивни и пропорционални. Страната ни винаги подкрепяла засиленото присъствие на НАТО в Черно море. Това щяло да има положителен ефект за националната сигурност на страната ни.

По темата с флотилията, разбунила обществото и властта, министър Митов каза, че грешно се боравело с термина. Ставало въпрос за учение. И сега страната ни участвала в редица натовски учения.

Алиансът трябвало да поддържа възпираща политика и на конструктивен диалог с Русия. Русия не може да бъде игнорирана като глобална сила, смята Даниел Митов. Заедно трябвало да се справим с регионалните и глобални проблеми.

Военният министър Николай Ненчев на свой ред подчерта, че основни проблеми в Черноморския регион миналата година били предизвикани от екскалацията на руско-турските отношения, кризата в Украйна, санкциите, наложени на Руската федерация. Той акцентира на новите заплахи като кибератаките, новите форми на хибридни военни действия, силните мигрантски вълни.

Военният министър също успокои, че няма да има флотилия в Черно море, а става дума само за учение. Засиленото военно присъствие щяло да интегрира Военноморските ни сили и щяло да възпира бежански поток по вода.

От "Атака" попитаха с какво ни заплашва Русия. Това не стана ясно, но прехвърчаха искри между Даниел Митов и националиста Илиян Тодоров, който обясни, че истинският агресор са САЩ. Те генерирали повече конфликти в последно време, а американски фондации спонсорирали български медии с пропагандна цел.

Външният министър намери прилика между коментарите на атакиста и Гьобелс. Тодоров пък благодари за високата оценка, която получил от първия ни дипломат.