България е оттеглила кандидатурата си за непостоянен член на Съвета за сигурност, за да осигури подкрепата на Полша за кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН.

Това заяви пред БНТ министърът на външните работи Даниел Митов.

Правейки отстъпка по отношение на Съвета за сигурност страната ни е договорила размяна на подкрепа, което е легитимна практика в дипломацията, поясни той.

Инициативата е предприета от самата Ирина Бокова, като впоследствие е подкрепена от българското правителство.

Митов коментира и твърденията на Корнелия Нинова, че правителството е действало в ущърб на националния интерес. Той ги определи като лъжи и хибридни атаки.

"Г-жа Нинова излезе от кожата си вече. То няма как и да не я наричат "госпожа Лъжа". Веднъж излъга за парите от Брюксел по програмата за развитие на селските райони, втори път за парите за опазване на границата, след това се оплете в лъжи за Решетников. На нея й е работа да се среща с дипломати, но не й е работа да го прави с кадровото потомство на КГБ по кьошетата на някакви кафета." - коментира Даниел Митов.

Правителството е вчело решение за изтеглянето на кандидатурата на България за непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН въз основа на експертна оценка какви са фактическите обстоятелства и какво е най-добре за България и за българската кандидатура за генерален секретар на ООН към онзи момент, допълни външният министър.

"По това време Полша беше в конкуренция с българската кандидатура и събираше повече подкрепа. Такава е и експертната оценка, когато сме взимали това решение. Полската страна събира повече подкрепа и оттам благодарение на факта, че тя много по-късно от нас е била за последно непостоянен член на СС на ООН през 1996-1997 г., а България е била през 2003 г. за последно непостоянен член на СС на ООН. Това дава предимство на полската страна. За да спечели България от това ние тръгваме на размяна на дипломатически подкрепи, което е съвсем нормална дипломатическа практика." - поясни Митов.

По думите му, през 2003 г., когато България е издигнала своята кандидатура за периода 2018-2019 г. никой не е изчислявал, че тази кандидатура за непостоянен член на Съвета за сигурност ще съвпада с българското председателство на ЕС.

Министърът каза още, че когато Бокова е била номинирана от правителството на Пламен Орешарски за ген. секретар на ООН, в разговор с полския министър още през 2014 г., стига до заключението, че полската страна е готова на такъв тип размяна на подкрепи. Впоследствие българското правителство преценява, че е необходимо да подкрепи максимално българската кандидатура за генерален секретар на ООН и през септември 2015 решението вече е факт.