Много е важно в градската среда, чието възстановяване и благоустройство е приоритет на Оперативна програма Регионално развитие, модернизацията на инфраструктурата да се извършва с минимални неблагоприятни ефекти върху цялостната пътна, комуникационна и ВиК мрежа.

Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски на презентацията на безизкопно саниране на тръби на немската фирма "Рехау".


Ресурсите през следващите години са значителни, макар и недостатъчни за решението на проблема с ВиК инфраструктурата в средносрочен план и затова МРРБ ще стимулира дружествата да използват нови и модерни технологии по най-ефективен начин и по правилата на ЕС, каза Димчо Михалевски.

Предстои внасяне на законопроект за допълнителен обществен контрол върху извършването на процедурите, подготвен от депутати,уточни заместник-министърът.


Той припомни, че с инвестициите във Вик системата трябва да се постигнат три цели - българските граждани да получават качествени услуги, да се развива реалната икономика и в частност туризма. Димчо Михалевски посочи, че заради по-малко инвестиции във ВиК инфраструктурата и недоброто й състояние са блокирани инвестиции в размер на милиарди евро по Черноморието и някои планински курорти.

Третата цел от вложенията във ВиК сектора е свързана с ангажиментите, които страната ни е поела като кандидат-член на ЕС - това е въвеждането и изпълняването на две особено чувствителни директиви - за водите и за пречистването на водите, съобщават от пресцентъра на Министерство на регионалното развитие и лагоустройството.

Заместник-министър Михалевски посочи, че държавата трябва да създаде условия за инвестиции в сектора и като пример даде предстоящото внасяне в Министерски съвет на Закона за ВиК. В него се регламентират ясно задълженията на операторите на ВиК системите, въпросите за собствеността на мрежата.