Разработване на конкретна политика за работа с младите и възпитание в ценностите и традициите на българската армия е основната цел, около която се обединиха участниците в обществения съвет по отбранителна политика.
Второто заседание на съвета се провежда във Военния клуб, а темата е „Модерната политика за сигурност и отбрана в 21 век".
Нека днес да формираме едно конкретно предложение към следващото правителство, свързано с интеграцията на най-младите към проблемите на българската армия и отбранителната политика на страната ни, призова Илия Налбантов, експерт в министерство на отбраната, и посочи нуждата от въвеждане на така наречената клетва на първолака.
Децата на България трябва да бъдат възпитавани още в най-ранна възраст как да бъдат добри ученици и добри българи, счита той.
Подобни призиви отправи и Николай Колев - Босия, който посочи, че армията трябва да положи всички необходими усилия за по-добра комуникация с децата и обучение за реакции в извънредни ситуации.
Колев разшири въпроса и настоя, че част от стратегията за национална сигурност и отбрана трябва да бъде въпросът за възпроизводството на българските граждани и връщането на напусналите страната наши сънародници.
За тези проблеми трябва пряко да отговаря вицепремиер в следващото правителство, посочи Босия.
В Българската армия липсва елементът на възпитание. Не се говори за морал, традиции и патриотизъм. Обучава се във военни стратегии, но не се възпитава, отбеляза Атанас Желев - ветеран от Втората световна война.
Работата с младежта трябва да бъде решена на институционално ниво, да се гласува бюджет, да се разработят съответните органи и да бъде водена конкретна политика, отбелязаха на съвета.
В тази връзка е добър вариант да се взаимодейства с БНТ и БНР за стартирането на предавания и игри на тема армия и отбрана за достигане до по-широк кръг от младите българи, предложи Николай Колев - Босия.
Като грешка бе посочено премахването на наборната служба през 2007 година.
Австрия например е гласувала възстановяване на наборната служба и ние също трябва да помислим за действия в тази посока и смесен тип армия, посочи Петър Велчев - председател на Съюза на военноинвалидите.
В първата част на днешното заседание на съвета се стигна и до лек процедурен скандал.
Николай Колев Босия попита колко са чисто гражданските организации и колко са военните такива.
Според него вторите имат превъзходство и това е предпоставка за лесно приемане на определени предложения без те да имат одобрението на по-широк кръг от граждани.
Полк. Николай Доцев от дирекция отбранителна политика към Министерство на отбраната обаче подчерта, че министърът не се задължава да приеме или отхвърли както приети така и отхвърлени от съвета предложения.
Идеята на гласуването цели да концентрира действията на съвета, но няма задължителен характер.
Самото гласуване ще се провежда по електронен път от всички участници в пет дневен срок след приключване на заседанията.
Всички приети и отхвърлени предложения и поименен и гласът на всеки присъстващ ще бъдат публикувани на страницата на обществения съвет, който е defencepolicy.bg.
teanna
на 16.04.2013 в 22:10:54 #12ПРИНОС КЪМ ЕВРОПЕЙСКАТА ИСТОРИЯ Ивайло Балабанов Европа, млада и непохитена, четеше своя рицарски роман, когато, във зора незазорена, загина рицарят Иван-Шишман. Европа плачеше за Жулиета, Европа се прехласваше по Бах… А, с вълчи вой, в тракийските полета, вървяха глутниците на Аллах. Когато обкръжена от слугини, тя тънеше в охолство и разкош, във Солун, на пазара за робини, гяурките вървяха пет – за грош. Когато тя строеше катедрали, и замъци… Във стария Балкан скърбяха тънки липови кавали и плачеха за Алтанлъ Стоян. Въздигаха се кървави калета, градени със отрязани глави. И, всъщност, си остана непревзета страната на хайдушките орли. А беше колкото калпак голяма, широка колкото следа от лъв, но се превърна в страшна вълча яма, покрита с кости и залята с кръв. Със кремъклийка пушка, с проста сопа, със камък и стрели от бучиниш, дедите ни завардиха Европа и турците не стигнаха Париж! Пък и нещо друго. На площада пред Бъкингамския дворец веднъж са свалени знамената на британската армия. Само веднъж, когато командващият парада по случай 20 год. от края на Първата световна война нарежда: „Свалете знамената. Минава героят от Дойран, българският генерал ВЛАДИМИР ВАЗОВ!” И са снети знамената в чeст на великата „Девета, Желязна, Пехотна, Непобедима Плевенська дивизия!”, която с минимални загуби след години съпротива разпертушинва английските, френски и сенегалски войски… Братът на народния поет Иван Вазов се притеснил, поогледал скромната ни депутация, запристъпвал сконфузено, но знамената на британската армия вече били снети в негова чест и изкомандвал: „Горе главите, с изпъчени гърди, ходооооом … марш!” /Който иска да намери обилна информация за събитието в интернет и справочниците за Първата световна война. /Сред най-интересните моменти от живота на Владимир Вазов е посещението в Англия през 1936 г. Организацията Британски легион чества победата на английската армия през Първата световна война. Като джентълмени английските ветерани канят своя най-достоен противник на бойното поле. Посрещат го с уважение и най-големи почести, израз на което е свалянето на знамената в негова чест. Председателят на Британския легион казва в речта си: „Той е от малкото чужди генерали, чието име фигурира в нашата история.“/.
Тихомир Ушев
на 16.04.2013 в 20:40:01 #11За съжаление трябва да се съглася...прави ми впечатление, че семейството рядко дава нужния тласък на патриотизма. @Майоре, съгласен съм като цяло, но може да се каже, че много по-голям процент от сърбите са русофили (в сравнение с българите) и тяхната национална политика не е особено далновидна. Русофилството не е задължително проблем за българския национализъм, но не трябва да се съчетава с отхвърлянето на западната система и ценности. А иначе безброй сърби се състезават за чужди държави в различните спортове, така че поне в спорта не бих казал, че те са особени патриоти. Несериозно е да се правят сравнения между българския стандарт на живот и този в африканските държави...бедността сама по себе си не е порок (ако моралът все още е налице), а и според някой проучвания сравнително небогати държави като Индия имат силно изразен патриотизъм. При всички положения не разбирам защо един българин би искал да се откаже от своята идентичност, трябва да има чувство на дълг към делото на прадедите..ако се гледат доходите, то само 5-6 страни може да претендират да са номер 1 в глобален мащаб. Винаги може и по-добре, но дори и да си в чужда (по-развита страна), не трябва да забравш корените си.
boris
на 16.04.2013 в 18:13:57 #10iXact ------------------------------------- това което пишеш е абсолютно вярно - как ако и да се върне наборната армия ще върне патриотизма е много неясно - по мое време казармата си беше пълно разложение и не от страна на момчетата, а точно от страна на впиянчените скотове - офицери и фатмаци.
Бойчо
на 16.04.2013 в 17:40:31 #9Сетиха се боклуците. Повече от 20 години внушаваха на хората, че българина е едва ли не боклук и сега когато нещата вече стигат до разпад, на някои хора започна да им свети крушката, че май са прекалили. Ама май вече е късно.
Negru tigani
на 16.04.2013 в 17:37:38 #8Патриотизъм ли? Че аз като виждам как турци и гърци живеят по-добре от нас ми се иска да съм част от тях. Така както 1 милион българи избраха да са част от американците, канадците гърците и всякакви други, но не и да си останат българи и да си имат деца и внуци българи. Как да възпиташ дете-патриот, което ще отиде да слугува в Гърция, м?
Бойко Методиев Бандита
на 16.04.2013 в 16:41:17 #7Ние имаме демократическо възпитание, ААААААААААААА
Nigel
на 16.04.2013 в 15:34:15 #6Киро, страната ни не са Станишев, Бойко, Доган и компания. Точно преди 100 години дядовците ни са се връщали от Америка за да се бият за освобождението на останалата под турско част от България. И тогава ги е имало политиците, разделението бедни-богати е било много по-голямо, много от тези хора в България са живеели в мизерия, каквато сега ние не сме виждали, но у тях е имало патриотично чувство. Сега децата отвсякъде биват заливани с пропаганда че единствения изход от кризата били Терминал 1 и 2. Родителите от малки им набиват същото в главата. В същото време не се вижда никаква държавна политика за патриотично възпитание. Патриотизмът е оставен на смешни "патриотари" като Волен и Каракачанов, а в съзнанието ни се набива че няма разлика между патриотизъм и шовинизъм, че е нещо лошо да обичаш страната си. И логично накрая се стига до извода - няма да ходя да ГИ защитавам. Не се тревожи, ако има нещо да става точно ТЕ ще се изнесат при банковите си сметки и ще оставят хора като нас да защитават страната и семействата си. Само дано не се стига до там, че наистина тези които сме се клели и учили откъде се държи оръжието доста намаляхме.
Киро Тъпака
на 16.04.2013 в 15:11:38 #5Кой не ходил в казармата и която не е била в родилното-друг акъл имат. Патриотизъм се възпитава не за 1-2 години.Това си е процес,а при положение че военните са по-малко от ловджиите/40000-300000/никой му не пука за България,освен ако не може да оскубе нещо.И като мачкаш собствения си народ повече от когато и да било/чисто икономически/ какво се очаква-патриотизъм ли?Дрън-дрън!Тия които са целували знамето и са казали "ЗАКЛЕХ СЕ" останахме много малко и нямаме никакви възможности.На мутрата и неговите гардове никой не прави проблем за оръжията които имат,нищо че са незаконни.А нормален човек да има оръжие-няма начин.Та като дойде време да ни дадат пушките и да отиваме на бой да ги браниме-НЯМА ДА СТАНЕ!!! Патриотизъм е да браниш страната си а не Костов,Станишев,Доган,Симеон и прочие...Та скоро не се очаква патриотизъм у нас.
iXact
на 16.04.2013 в 15:10:40 #4"... стартирането на предавания и игри на тема армия" -------------------------- На тъпите фатмаци само оръжия им дрънкат в глЪвЪтЪ. Никой не ги Ибава за нищо, те тръгнали да се самоизжаивяват като важни и потребни. Нямаше нищо по-разложено от соц.армията, където се пиеше на корем, старшините си изнасяха за дома каквото може от сапун, обувки и чаршафи та до оръжие. И тръгнали да твърдят, че сега нямало възпитание, такова дето на тях им се ще.
hydra
на 16.04.2013 в 15:01:59 #3Армейските стратези грешат. За да има патриотично възпитание, трябва да има родина. За 95% от населението, България не се държи като такава.
Bobby_gBG
на 16.04.2013 в 13:54:24 #2Е как да има, като сме "демокрация", и либерастичното възпитание е много по приемливо за другарите управляващи. Виж - за сметка на това чалга възпитание има за всички. Особено като се има предвид че над половината от тези деца са цигани...
griffin
на 16.04.2013 в 13:51:31 #1делото драйфус
армейски цигани
на марихуанестите отзад 