За мнозинството български граждани (над 80%) повлияването и чуждата намеса в предстоящите избори както за ЕП, така и за национален представляват някакъв проблем. Мнозинството от българските граждани смята, че такава намеса на изборите съществува. Данните представи Тодор Галев, директор "Научни изследвания", Център за изследване на демокрацията на пресконференция в БТА на тема "Европа и България гласуват: външно влияние и дезинформация в предстоящите избори".
Проучването е разработено съвместно с Централноевропейската и Унгарската медийни обсерватории. Изследването е проведено в периода 25 май-2 юни сред 1071 български граждани на възраст над 16 години с онлайн анкета.
Въпреки, че голяма част от мнозинството от българите смятат, че ще има външна намеса на изборите 2 в 1 - предсрочни парламентарни избори заедно с европейските, то от ЦИД са задали в изследването си и въпрос: Кои са онези чужди сили, които да упражняват такава намеса? Най-голям брой хора са посочили, че това е правителството на САЩ (31.5%), на второ място се пласира Европейската комисия - 74.3%, Русия - 25.4%, Турция - 14.9%, Израел - 6.8%, Китай - 6.9%, Иран - 5.3%. В голямата си част резултатите се дължат заради преобладаващите конспиративни теории, които заливат както българските онлайн и основни медии, така и социалните медии.
Почти 70% от българите вярват в конспиративни теории.
Тодор Галев посочи още, че една голяма част от гражданите оценяват ролята на Европейския парламент като не толкова значителна и несъществена за процеса на взeмане на решения в Европейския съюз. Българските граждани виждат ролята на ЕП като един продължител на националните политически дебати в България и това се затвърждава от начина, по който ЕП бива отразен в българските медии, обясни той.
Ключовите предизвикателства пред ЕС след европейските избори остават миграционните потоци и нелегалната миграция, руската агресия и войната в Украйна, тероризмът, зелената сделка и др.
Твърде разнопосочно остава мнението обаче за войната в Украйна. 19.3% от запитаните смятат, че ЕС трябва да помогне на Украйна. 35.6% обаче са на мнение, че ЕС трябва да преговаря с Русия за прекратяване на войната. Други 19.4% пък посочват, че ЕС трябва да мисли за повече политика на санкциите спрямо Русия.
Над половината от българите (58%) заявяват, че са готови да защитят страната си с оръжия в ръка, докато 42% не биха го направили.
Нека в неделя на 9 юни всички ние, да не пропуснем историческия момент за Европа, да изберем политическите представители, защото по този начин проектираме политическото бъдеще на Европа къде искаме да бъдем и как да се развива нашият съюз. България е независима и свободна европейска държава и нека да покажем, че демокрацията е силна. Такова обръщение направи ръководителят на представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова.
Тя напомни, че наближава денят за размисъл преди съдбоносни европейски избори. Тя призова гражданите активно да упражнят правото си на глас на вота в неделя. Чобанова развенча една заблуда, че гласуването нямало значение. Напротив - ако не гласуваме, директно ще повлияем на изборните резултати и не в посоката, в която всички бихме искали ЕС да се развива, защото други ще решават вместо нас бъдещето на Европа, изтъкна тя.
Чобанова се надява обществото да засили своето критично мислене. Нека всички ние бъдем бдителни спрямо манипулациите спрямо ЕС, защото много често са подвеждащи и агресивни. Когато говорим за манипулации, критичните гледни точки спрямо ЕС са полезни и те са задължителен елемент в предизборната кампания. Само, когато има конструктивна критика и здравословен дебат, може да се родят решения, полезни за обществото, посочи Йорданка Чобанова.
Тя изтъкна, че кампаниите за дезинформация целят да се намесят като чуждо тяло във всяка една държава.