Движение НАПРЕД отправи покана към всички партии от десния спектър и дясно - център за среща още тази седмица.

По време на нея ще бъде обсъждано какви са перспективите и възможностите дясноцентристките партии да предложат общи принципи на управление.

Мирослав Мурджов поясни, че срещата няма да бъде с цел общо явяване на изборите, а за стиковане на вижданията за бъдещо управление.

Той каза, че целта на срещата е да бъдат уточнени акцентите за едно бъдеще управление и да се даде ясен знак на обществото, че дясноцентристко управление е възможно в България, а не както се твърди - коалиция между БСП и ГЕРБ.

Запитан дали ако се създаде такава коалиция, движение НАПРЕД би се присъединило към нея, той отговори, че „има нещо вредно, когато два полюса се събират и вредата от събирането на дата полюса изпитваме в момента, когато няма коректив на управлението".

Мурджов уточни, че има предвид ДПС и НДСВ и изрази неодобрение към тяхното управление.

По повод срещата на десните в Каденабия той заяви, че според него срещите навън, които чертаят българския управленски модел, не са довели до нищо добро. Едно дясноцентристко обединение и бъдещо дясноцентристко управление трябва да бъдат решавани в България, тъй като българските граждани ще гласуват за него, категоричен е той.

Съветите, помощта, логистиката, които ще ни бъдат оказвани отвън, са добре дошли, но основните приоритети трябва да бъдат формирани на място, добави Мурджов.

От движение НАПРЕД изразиха неодобрение за идеята на правителството Европейската комисия  да обсъди варианти за много по-сериозно намесване на експерти от комисията в управлението в България.

Ние не можем да се съгласим с такава намеса. Ние сме решително против твърдението, че България не може да се самоуправлява и че съдебната система се нуждае от чужди експерти, които не само да наблюдават, но и да участват във вземането на решения, коментира Мария Пиргова.

Енергийната стратегия ще заеме централно място в предизборната платформа на движението, съобщиха още от партията. България трябва да е производител, а в основата на всяко производство стои енергийният сектор, изтъкна Пиргова и добави, че според движение НАПРЕД България трябва да бъде износител на електроенергия и да разчита на собствени енергийни източници, въпреки че сега над 94 % са от внос.

Страната има бъдеще и в използването на алтернативни енергийни източници, трябва да се осигури разнообразяване на енергийните източници, за да се избегнат  кризисни ситуации като газовата, допълни тя.

НАПРЕД ще предложи преструктуриране на енергийния сектор, включително доприватизиране на неработещата част.

От движението са категорични, че  България трябва да има силно лоби в Брюксел и в Европейската комисия за енергетиката.

Мирослав Мурджов каза още, че ще настоява премиерът да отговори какво се случи с предложението за отваряне на 3 и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй.