Можем да минем и през вас, не ни пречите. Това било посланието на управляващите към протеста, отправено с начина на провеждане на акцията по извеждане на народните представители във вторник вечерта, счита Йонко Грозев от "Движение България на гражданите".
Грозев бе гост на третата пресконференция на открито, организирана от антиправителствената служба NOresharski.com.

"Акцията бе демонстрация по-скоро на високомерие и арогантност", посочи Грозев и сравни ситуацията с тази от 1997-ма година, когато според него използваната сила е в пъти по-тежка и неоправдана, а самата идея на тогавашната акция е била хора да бъдат пребити.

В този случай големият въпрос е кой, кога и защо разпореди подобен род акция, коментира Грозев. Според него не са изпълнени международните разпоредби за използване на сила, а в следващите дни ще се види дали ще бъде спазено и задължението за разследване и най-вече търсене на отговорност.

"Като цяло полицията по-скоро не използва свръх сила, но имаше достатъчно отделни случаи, които доведоха до този резултат", категоричен бе Грозев и добави, че това не сваля задължението за търсене на отговорност. Тя трябва да се потърси в начина на планиране и в това кой е изготвил тази неадекватна стратегия и кои институции или хора стоят за решението и пускането и в ход, добави той.
По думите му актът на арогантност е бил добре разчетен от протестиращите, които на свой ред са отвърнали по съответния начин. Този акт е напълно достатъчен, за да дискредитира това управление, категоричен бе Грозев.

Според Даниел Смилов от Центъра по либерални стратегии - също гост на антиправителствената инфоагенция, не е имало обществена необходимост от подобна акция. Защо е трябвало да се извеждат по този начин депутатите в пиков час на протеста през 2000 души, запита той.
"Трябва да има много добра причина и аргумент за използване на такава сила. Такъв не се чува и не е добър този, че депутатите не можели да се приберат навреме", счита Смилев, според когото протестът изначално включва възможността движението на други хора да е ограничено за известно време. Трябваше да се изчака хората да се разотидат, посочи той.

Задължително е било и условието полицията да предупреди хората какво се планира да се случи. Тя дори имала задължение според подписаните европейски разпоредби да влезе в диалог с хората и чак при неуспех в преговорите да процедира по съответния начин. "Потърсиха някаква изненада и избегнаха тази част, което изцяло компрометира акцията", настоя Смилев.

Двата основни негови извода бяха, че акцията е била излишна, недомислена и вместо да обслужва интерес е провокирала насилие, като дори подкрепящи правителството фигури са признали, че акцията е била непрофесионална, а освен това насилието се е използвало в последствие от политиците за дискредитиране на протеста.