Няма опасност от бежанска вълна от Сирия, това стана ясно на изслушване на председателя на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев, директора на Служба "Военно разузнаване" Венелин Венев и председателя на Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) Антоан Гечев. Основен фокус бяха мерките за гарантиране на националната сигурност във връзка с динамичната ситуация в Близкия изток, по-конкретно в Сирия, както и подготовката за евентуални бъдещи бежански вълни.

Председателят на ДАНС Пламен Тончев подчерта, че свалянето на държавния глава на Сирия няма да реши проблема с бежанците. Според него на този етап няма значително увеличение на мигрантския натиск към България, нито промени в профила на бежанците, които достигат до страната - предимно мюсюлмани - сунити, млади несемейни хора с ниска степен на образование или неграмотни. Повечето от тях посочват икономически и социални причини за миграцията.

Шефът на ДАНС Пламен Тончев призна обаче, че се наблюдава напрежение в центровете на ДАБ след свалянето на ражима на Башар Асад. В центъра в Харманли се засилват конфронтационните настроения между сирийските бежанци от арабски и кюрди произход. Има информация и че някои от тях имат и хладно оръжие. В центъра във Враждебна има информация, че са се слушали песни на "Ислямска държава".

"ДАНС е създала организация за мониторинг на миграционните процеси, включително придвижването на потенциални бежански вълни. В момента наблюдаваме нова миграционна вълна от Сирия към Ливан.

Тончев обяви и че има данни за използване на вакуума в Сирия, за да бъдат придвижени членове на терористични организации към Европа.

На 25-26 декември от ДАНС е установено радикализирано лице, призоваващо за извършване на терористични действия с автомобили в град в Западна Европа. "Лицето е установено в наш областен град със символи и други материали на "Ислямска държава", съобщи Тончев.

Нова бежанска вълна в Сирия

Нова бежанска вълна в Сирия

Хиляди алауити бягат от настъпването на опозицията към Хомс и Хама

Няма данни обаче за масово прибиране на сирийски граждани от България към родината им. От 3,5 млн. сирийски бежанци в Турция до този момент са се върнали 40 000 души, стана ясно от директора на Служба "Военно разузнаване" Венелин Венев. Той прогнозира, че нестабилността в Сирия ще се запази в обозримо бъдеще. "Имаме липса на сигурност, енергийни и продоволствени, социални и комунални проблеми. Действително това може да генерира допълнителен бежански поток от Сирия", посочи ген. Венев.

Йордания и Ливан са ключови страни, чиято дестабилизация би могла да предизвика нова миграционна вълна към Европа и конкретно към България. Ливан е особено важен, тъй като, ако ситуацията там се влоши, това може да доведе до значителен приток на мигранти", предупреди Венев. 

Потенциален фактор за генериране на бежански потоци е евентуална операция на новата сирийска власт с подкрепа Анкара срещу контролираните от кюрдите територии в Северна Сирия.

Разбиха престъпна група за трафик на мигранти

Разбиха престъпна група за трафик на мигранти

Те плащали между 3500 и 5000 евро за прекарването им през граница

Той допълни, че напрежението в Ирак също крие рискове от ескалация, която да породи нови миграционни процеси.

Венев посочи и че не може да се говори за масово завръщане на сирийци в родината им. "Турция остава критичен фактор за управлението на бежанския натиск към България и Европа", подчерта Венев.

Няма опасност от бежанска вълна от Сирия

Няма опасност от бежанска вълна от Сирия

От МЕЧ прогнозираха бежански натиск напролет

Председателят на ДАР Антоан Гечев също изрази становище, че завръщането на сирийските бежанци в родината им остава малко вероятно на този етап, поради нестабилната обстановка в региона.

"С оглед на текущата ситуация в Сирия, завръщането на сирийските граждани към родината им е почти невъзможно. Конфликтите и липсата на сигурност продължават да създават сериозни пречки", подчерта Гечев по време на изслушване в пленарната зала.

Той допълни, че съществува тенденция отделни терористични елементи да се насочват към страните от Европейския съюз, като това остава сериозен риск за сигурността на региона.

"Запазва се рискът определени терористични елементи да използват бежанските потоци за прикритие и достъп до Европа. Въпреки това е малко вероятно Анкара да допусне масово преминаване на такива лица през територията си, тъй като Турция играе ключова роля в контрола на миграционните потоци," поясни Гечев.

Цветлин Йовчев: Цяла Европа няма план за миграцията

Цветлин Йовчев: Цяла Европа няма план за миграцията

Липса на достатъчно добра социална интеграция на индивида и социална криза