Най-късно до средата на март в Ирак ще бъде изпратен военен контингент за охрана на лагера Ашраф, съобщи военният министър Веселин Близнаков след правителственото заседание, на което беше одобрено споразумение със САЩ за българско участие в Ирак.

Българският контингент ще включва охранителна рота от 120 войници и 34 души национален поддържащ елемент.

Те ще охраняват вътрешната част на лагера и по-точно центъра за временно задържане и закрила, поясни министър Близнаков.

Според споразумението разходите за транспорт, логистичното осигуряване в района на лагера и медицинското обслужване ще бъдат поети от Вашингтон.

В бюджета на министерството на отбраната са предвидени около 10 млн. лева за финансови разходи за тази мисия, съобщи Близнаков и каза, че има възможност за леко увеличаване на сумата.

Военният министър поясни, че нашият контингент ще използва електрошокови палки, газови пушки и подобни съоръжения, тъй като в лагера ще има около 3500 души, които се ползват със статут на бежанци и срещу тях не трябва да се употребява оръжие.

Лагерът Ашраф
Бежански лагер на 100 км северно от Багдад, в който са събрани около 3000-4000 ирански бежанци - членове на организацията “Муджахидин и Халк” и техните семейства (организация има дълга история на борба срещу шаха на Иран, а в последствие – срещу режима на аятоласите). Те се ползват със статут на бежанци, признат и от Ирак и от ООН.
Било е преценено, че степента на риска е ниска в сравнение с другите варианти за българско участие, съобщи министърът на външните работи Ивайло Калфин.

Той уточни, че другите варианти са били да охраняваме тренировъчен лагер или обучение на иракски сили на място при изпълнение на техните задания, които варианти са по-опасни от охраната на лагера.
В този лагер от началото на конфликта досега не е имало инцидент, подчерта Калфин.

Българският контингент ще бъде подчинен на американската военна полиция, предвижда се срокът на неговото участие да е 12 месеца като ротациите на военнослужещите ще се определят от българска страна.

Предстои споразумението между България и САЩ да бъде ратифицирано от парламента. Веселин Близнаков очаква тази ратификация да бъде извършена до десет дни.