България няма да загуби нито лев по оперативна програма „Регионално развитие", въпреки съществуваща през месец май опасност да бъдат загубени 250 млн. лв.
Това заяви пред Би Ти Ви министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева.

Тя посочи, че за този риск от загуби се е знаело още през миналата година, но не са предприети никакви действия.

През м. юни новото ръководство на МРР е организирало изготвянето на апликационната форма на Северната скоростна тангента, която е приета за допустима от Европейската комисия и с този голям проект са спасени средствата по програма „Регионално развитие".

Министър Терзиева посочи, че строителството на магистрали остава приоритет, но ще се обърне внимание и на малките пътища между населените места. За рехабилитацията на тези второкласни и третокласни пътища, по които не са извършвани никакви ремонтни дейности през последните години, са необходими поне 70-100 млн. лв. годишно.

Десислава Терзиева съобщи също, че АПИ вече е разработила програма, с която ще кандидатства за финансиране от публичната инвестиционна програма на правителството, чиято цел е да намали различието между регионите.

Тя подчерта, че през следващия програмен период трябва да започне и да приключи строителството на лот 3 на автомагистрала „Струма", защото в противен случай България ще трябва да върне на ЕК парите за лотове 1, 2 и 4. Проблемът е, че проектът е много скъп и средствата от оперативна програма  „Транспорт" за 2014-2020 г. няма да стигнат за всички приоритетни пътни проекти, обясни министърът.

По думите й, обмислят се варианти като увеличаване на размера на националното съфинансиране, които да доведат до освобождаване на ресурс, за да може той да бъде пренасочен към другите важни инфраструктурни обекти като тунела под Шипка, отсечките Видин-Монтана, Калотина-София и автомагистрала „Хемус". Тя изрази надежда да се реализират спестявания и след провеждане на тръжните процедури за строителството на „Струма".

По отношение на санирането на жилищата  министър Терзиева посочи, че при встъпването си в длъжност е заварила проекта „зациклил" - не е бил провеждан търг за избор на строител, който да извършва дейностите, а за две години са били одобрени само три споразумения за финансиране.

„Първия търг направихме през ноември и вече одобрихме 20 споразумения", каза тя, като допълни, че през 2014 г. вече ще има готови сгради.
Запазват се досегашните условия за 75% финансиране от оперативната програма „Регионално развитие" и 25% - на собствениците, като остава и възможността за 100% държавно финансиране за най-бедните домакинства.