Приватизацията, държавните поръчки и даването на подкупи за назначаване на работа се оказват основните начини за корупция в страната. Това разкри икономистът и политик Владимир Каролев, който гостува в сутрешния блок на Нова телевизия.
По думите му обменът при държавните поръчки се явява „най-големият теч", а корупцията при политиците е изключително тревожна.
Каролев обясни и схемата тези пари да не се хванат лесно - или се дава кеш или се слагат в офшорни сметки.
Политикът предложи своя идея, опитал да лансира още през 2009 година. Тогава той е предложил законопроект, при който всеки държавен и общински служител, в това число депутати и служители на съдебната система, да подава декларация в банковия сектор. Чрез тази декларация службите, които имат съмнения за пари в чужбина могат да ги проверяват. Ако тези сметки пък са анонимни, трябва да има издадено съдебно решение за това.
Оказва се, че свързаните лица в подобни схеми с пари обикновено са близки роднини или сътрудници, но колко могат да са те не стана ясно.
Помолен да даде своето мнение за студентските окупации, които продължават вече повече от половин месец, Владимир Каролев коментира, че от една страна ги подкрепя, но от друга - не.
„Хем симпатизирам, хем също не мисля, че тярвба да се окупират сгради", посочи той.
Гражданинът
на 11.11.2013 в 09:49:33 #1В ОБЕЗЛЮДЕНИ СЕЛИЩА ЩЕ СЕ РАЗДАВАТ ПРАЗНИ КЪЩИ И ЩЕ ИМА ПРОЦЕС НА ОЗЕМЛЯВАНЕ НА БЕЖАНЦИТЕ, ЗАЯВИ ЧИРПАНЛИЕВ Директорът на Агенцията по бежанците, о.р. полковник Николай Чирпанлиев, пред news.bg / Интервю на Георги Коларов от 20.10.2013 Ще коментирате ли последното изказване на Кристалина Георгиева, посветено на проблема със сирийските бежанци? Изказването на еврокомисар Кристалина Георгиева е изключително положителен знак за нас. Така ЕС изпълнява обещанията, които даде, след като я посетихме заедно с шефа на БЧК г-н Григоров. Очакваме средствата да ни бъдат преведени колкото се може по-бързо. Имаме голяма нужда от тях. Как оценявате проекта за изграждането на защитни съоръжения по границата ни с Турция? Правителството, на базата на правата, които са му делегирани, също така и на опита на нашата южна съседка Гърция, реши да изгради тези съоръжения и по този начин да ограничи нелегалния трафик на хора от турска страна към нас. Целта е всички чужди граждани, които влизат на наша територия, от самото начало да спазват законите и правилата за пребиваване в България. От ЕС ни предоставиха достатъчно средства и за тази цел, които също така ще бъдат изразходвани по предназначение. Съоръженията са ни нужни и ще бъдат изградени, колкото се може по-бързо. Никой бежанец няма да пострада от тях. Какви са перспективите за интеграцията в българското общество на сирийските бежанци? Тези от тях, които желаят, ще продължат пътя си към други държави от ЕС. Но ако получат статут на бежанци, до няколко месеца ще им се наложи да се върнат у нас. Тези, които получат единствено хуманитарен статут, ще могат да заминат в друга страна, само ако получат от там покана от роднини или приятели. Оставащите в България преди всичко ще преминат обучение по български език. В него ще се включат и центровете на общините, заинтересовани от заселването на бежанците на своя територия. Много са тези български общини с обезлюдени селища. Там ще се раздават празни къщи и ще има процес на оземляване. http://obshtestvo.net/%D0%B2-%D0%BE%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B0-%D1%89%D0%B5-%D1%81%D0%B5-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%82-%D0%BF%D1%80%D0%B0/