Депутатите приеха Законопроект за ратифициране на Международен договор (Letter of Offer and Acceptance - LOA) BU-P-LBI "Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност".
Той е изготвен във връзка с изпълнение на приоритетния за Министерството на отбраната Актуализиран проект за инвестиционен разход "Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС", приет с Решение на 44-тото Народно събрание на 19 юли 2018 г.
В договора за строителство на двата многофункционални модулни патрулни кораба е предвидено част от оборудването да се предостави от страна на Министерство на отбраната на изпълнителя, фирма NVL.
С реализирането на проекта на международен договор, новостроящите се кораби ще придобият оборудване за комуникационна сигурност и способности за осъществяване на защитен обмен на тактически данни с корабни платформи и въздухоплавателни средства на Алианса, посредством инсталирани на борда им системи Link-22.
Тези системи представляват класифицирано комуникационно оборудване (Communication Security - COMSEC), което може да се придобие само от правителството на САЩ, по програмата за чуждестранни военни продажби (FMS).
Системите за обмен на тактически данни във формат на Link-22 осигуряват мрежова, защитена и адаптивна комуникация за управление, ситуационна осведоменост, целеуказване и целеразпределение на военни платформи или наземно базирани пунктове за управление.
С предлагания за ратификация договор BU-P-LBI "Придобиване на оборудване за комуникационна сигурност", ВМС ще придобият необходимите им за оборудване на новите многофункционални модулни патрулни кораби криптографски средства за обмен на тактически данни Link-22.
Договорът е на обща стойност 1 427 062 долара без ДДС. Съгласно клаузите на договора е предвидено доставката на оборудването за комуникационна сигурност да се извърши до края на четвъртото тримесечие на 2025 г.