Председателят на сдружението на общините Даниел Панов запита премиера Кирил Петков защо има лошо отношение към местната власт. Панов, който е кмет на Велико Търново е и председател на Националното сдружение на общините в Р България. Двамата са имали среща на четири очи, пише "24 часа".
На тази среща председателят на Сдружението, когото наричат министър на местната власт, е поставил четири проблема.
Общините не присъстват в готвената актуализацията на бюджета, а кметовете остават нечути, че от октомври се очертава голям недостиг на пари за детските градини и за социалните услуги, които предоставят грижи на нуждаещи се.
"Две са нещата, които трябва в спешен порядък да да бъдат разгледани - за компенсациите за електроенергията и възнагражденията на администрацията. Преговорите с МФ са от началото на 2022 г., НСОРБ е подготвило подробен разчет за отражението на новите сметки за енергия върху бюджетите на общините. Тези разходи ще надхвърлят с 90 млн. лв. сметките на общините от 2021 г.
За местната власт проблемът е особено важен, тъй като обхваща не само уличното осветление, но и отоплението в детски заведения, училища, социални услуги, старчески домове и пенсионерски клубове и др. Още в началото на есента общините ще усетят остър недостиг на средства", предупреди Панов.
Липсата на адекватни заплати не позволява да бъдат задържани качествени специалисти в областта на строителството, архитектурата, информационните технологии, киберсигурността и в редица други направления в общинските администрации.
Заплатите са три пъти по-малки спрямо тези в министерствата и бизнеса. В бюджета за 2022 г. са налични 297 млн. лв. за "Ефективно управление и оптимизация на публичния сектор" и настояването на общините е те да бъдат разпределени не само в държавните структури.
От 107 000 държавни служители, малко над 26 000 работят в общините. От сдружението предлагат 1/3 от парите по това перо на бюджета, да бъдат насочени към общините - за ефективно управление, а това да бъде ясно дефинирано в актуализацията. Общинските служители предоставят 2/3 от публичните услуги в страната.
НСОРБ настоява средствата за делегираната от държавата дейност "Общинска администрация" да бъдат увеличени поне с 30,3 млн. лв. Само така общините ще могат да развиват експертен капацитет, включително и за новите функции, свързани с енергиен мениджмънт и ефективно използване на финансови инструменти.
Най-важният въпрос, поставен от Панов пред Кирил Петков, е комуникацията с местната власт. Шефът на кметовете подчерта, че се усеща негативно отношение към общините и то рефлектира върху възможността оперативно да бъдат решавани въпроси, които не търпят отлагане.
Преди седмица по време на Общото събрание на НСОРБ премиерът Кирил Петков заяви, че не дели кметовете на "наши и ваши".
"Тази комуникация сега е обновена, потвърдихме датата на среща на 28 юни", увери Петков. Той обясни, че средства ще има срещу реални реформи. "Този подход, където ефективното управление върви с ефективно преструктуриране на администрациите, този бюджет е оставен за това", каза премиерът. Той изрази готовностни да продължим цялостния диалог за възможните реални стъпки към финансова децентрализация на общините.