Омбудсманът Мая Манолова стартира кампания за премахване на ДДС върху дарението на книги. Това обяви тя на връх 24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.

"Мисля, че няма по-подходящ ден от днес и в навечерието на 1 юни - Деня на детето, да започнем заедно кауза, посветена на книгата - най-силното и най-могъщо оръжие срещу пълзящата сянка на бездуховието и несвободата", написа тя във фейсбука си.

Манолова обяснява, че е сезирана от български издатели, които, по техните думи, "отдавна поставят този важен въпрос, но срещат само тишина. И безразличие".

"Става дума за скандалния факт, че всички издатели плащат данък ДДС върху даренията, които правят на българските библиотеки - регионални, градски, селски, училищни, читалищни, ведомствени и пр.", уточнява Манолова и допълва, че депозитните екземпляри, които издателите са длъжни да предоставят на библиотеките по закон, също се облагат с данък.

"Нямам обяснение, защо дарението на книги се наказва с данък. Тази несправедливост трябва да бъде коригирана. Сигурна съм, че успеем ли в тази кауза, издателите ще предоставят многократно по-големи дарения на библиотеките, училищата, читалищата... Успяхме с ДДС-то при дарените храни, сега е време то да падне и за дарението на книги. Защото хлябът е важен, но далеч не е всичко", коментира омбудсманът.