Единствената реформа в образованието е премахване на автори и произведения. Това заяви от парламентарната трибуна в декларация от името на ПГ на БСП Лява България лидерът на левицата Михаил Миков.

„Отпадат „История Славянобългарска”, Ботев, Смирненски, Вапцаров. Под натиска на обществото се връщат незнайно кога, незнайно къде, незнайно по какъв начин те ще станат достояние на българските ученици в училище”, подчертава социалистът.

Той изтъква, че правото на образование е неотменимо човешко право и трябва да бъде гарантирано от държавата за всяко дете, за всеки граждани – при равни условия, които да дадат и равни възможности на българските деца.

Лидерът на червените се обърна към управляващите: „Днес призоваваме отново онези, които откраднахте просветата от българските деца, да я върнете там, където е мястото й и да спрете с лабораторни бизнес упражнения с образованието”. Михаил Миков подчерта, че това е вредно за българската нация, вредно е и за децата, при това не само за децата, чиито родители изригват на протест в социалните мрежи.

Социалистите настояват до сряда Министерският съвет да внесе законопроект за отлагане влизането в сила на Закона за предучилищното и училищното образование. Ако това не бъде сторено, червените щели да внесат, защото смята на министри не решава нищо.

Миков е категоричен, че политиката на ГЕРБ в две правителства е последователна в тази сфера - последователна в хаоса в системата, последователна в убиването на патриотизма и възпитанието в българското средно образование, последователна в тежките поражения, които нанася на българските деца.

По думите му това е политика, която е заложена и финансирана с поне десетина милиона лева. Според лидера на БСП е крайно време да започнат да излизат имената на тези експерти, които местят напред назад „История Славянобългарска”, Ботев, Вапцаров, Смирненски, които обезкостяват гръбнака на българското образование.

Цели периоди от българската история отпадали заради политическата коректност на днешното управление, заради това, че „трябва да сме кротки, благи, да не четем бурните стихове на Ботев и Вапцаров”.