Изненадващо опозицията прекрати блокадата на парламентарната трибуна, като така все пак разглеждането на Бюджет 2024 започна по традиционния начин с доклад от парламентарната трибуна.
Това се случи след като в спешен порядък по-рано бяха приети важни точки като отпадането на дерогацията за руски нефт от 1 март, отпадането на таксите за пренос на руски газ, поради което Унгария заплаши да ни наложи вето за Шенген, както и "малките бюджети" на Националната здравноосигурителна каса и Държавното обществено осигуряване.
Безпрецедентно проведено бе по-рано заседанието на парламента, при което опозицията блокира достъпа до трибуната в пленарна зала, депутатите импровизирано говореха от място, подавайки си микрофон, а в началото на заседанието дори се стигна до физически сблъсък между ДПС и "Възраждане", които се опитаха да изключат говорителите в зала.
По-рано пък председателстващата НС Росица Кирова от ГЕРБ на три пъти за малко да прекрати заседанието поради изчерпването на дневния ред, но бе възпряна от съпартийците си, които настояха още днес бюджетът на държавата да бъде гледан в пленарна зала, макар и да не бе сред записаните точки от дневния ред.
След продължила доста над час, за колкото бе обявена първоначално, почивка, депутатите се върнаха в зала. И въпреки първоначалните заявления, че ще блокират докрай достъпа до парламентарната трибуна, "Възраждане" не продължиха с протеста си, щом се стигна до бюджета.
"БСП сме тук не заради вас, побойници! А заради българския народ, на младите семейства, на хората с увреждания, на работниците, на пенсионерите, на които сме дали дума. В боеве не участваме, но в излагане на аргументи - да", заяви Корнелия Нинова и предложи текстовете в бюджета да бъдат представяни и обсъждани един по един, а не, както е приетата практика, по няколко на куп. Нещо, което бе одобрено от председателстващата Росица Кирова.
Петър Петров от "Възраждане" също изтъкна важността на Закона за бюджета и предложи пряко излъчване на дебата по БНТ и БНР, но това не бе прието.
Сред основните параметри на бюджета е влизането в 3% дефицит, който е сред най-важните сред Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната, значително увеличаване на парите за образование, млади семейства, култура и редица други, като за сметка на това се вдига значително облагането на хазартния бизнес, от което се очаква в хазната да постъпят над 200 милиона лева повече. Всички тези и редица други бюджетни параметри бяха приети с единодушие от "некоалиционните" партньори от ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС на извънредна бюджетна комисия, проведена безпрецедентно в неделя.
Дебатите по чл. 1 започнаха с предложения на ИТН, сред които вдигане на ДДС на ресторантьорите на 20%, повишаване на заплати, намаляване на планирания дефицит, отпускане на повече пари за наука, генетичен скрийнинг на бременни жени и др. БСП пък оцениха планираните повече пари за сектор култура, но настояха за повече финансиране на музеите.
"Освен културата, традиционно недофинансиран е и спортът", отчете Иван Ченчев от соцпартията.
Колегата му Георги Гьоков се оплака, че няма ръст на осигурителните плащания и не се осигурява повече подкрепа за социално слабите. И предложи значителен ръст на парите, които се дават за репродуктивно здраве и инвитро процедури като се дадат още 9 милиона за изграждане на национална банка за донорски яйцеклетки. Социалистите поискаха още и повече пари за сектор "Земеделие".
Димо Дренчев от "Възраждане" разкритикува предложения на ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС, сред които даването на 5 милиона лева за предприемаческа програма, като според депутата тези пари ще бъдат откраднати от близки до властта фирми. От партията са недоволни и от програма, която ще изпраща талантливи деца да учат в чужбина, като според тях това ще доведе до изтичане на мозъци.
Георги Свиленски пък се ядоса, когато Асен Василев бе излязъл от залата, и заподозря, че той не бил тук, за да не покаже документите за демонтажа на Паметника на съветската армия.
Йордан Цонев от ДПС пък се учуди как може да има недоволство, що се касае до парите за култура. "В дългия си опит като бюджетар не съм виждал толкова голям бюджет", посочи той и припомни, че през много години дори и досега даваните пари не са били усвоявани напълно.
Тошко Йорданов се усъмни в заложените в макрорамката ръст на икономиката и планирани за събиране приходи, което щяло да доведе до неизпълним бюджет. "Бюджетът, който сте направили, е отвратителен. А Асен Василев трябва да бъде уволнен", призова депутатът. А Йордан Цонев, макар не искайки да отговаря на "макроикономиста Тошко Йорданов", посочи, че събраното ДДС към момента е над 97% от заложеното.
Пари в чувал не трябва да се дават, трябва да се дават пари при ясни резултати, подчерта Асен Василев на критика на Ирена Анастасова от БСП. И каза пак в отговор на нейно изказване - заплатите на учителите отново ще се повишат на 125% от средната заплата.
В крайна сметка парламентът прие на второ четене рамката на държавния бюджет за 2024 г. Заложените приходи, помощи и дарения в държавния бюджет за 2024 г. са общо 43 406 519 700. От тях данъчните приходи се предвиждат да са общо 38 116 002 000 лв., от тях от корпоративен данък - близо 6 млрд. лв. Предвидените приходи от данък добавена стойност са 18 626 102 000 лева.
Предвидените разходи са в размер на 23 659 736 900, като текущите разходи са за 20 092 397 200 лв., в това число за персонал - 9 773 008 900 лева.
Предвидените капиталови трансфери са в размер на 15 880 000 лева.
Бюджетните взаимоотношения, трансфери (нето) са в размер на 25 508 142 500, в това число бюджетни трансфери към общините - близо 8 млрд. лева.
Вноската в общия бюджет на ЕС е 2 271 071 700 лева.
Бюджетното салдо е отрицателно и е в размер на 8 032 431 400 лева.
За дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Национална пътна карта са предвидени 100 962 700 лв. В област "образование" за повишаване на интереса и увеличаване на извънкласните дейности, гарантирани за всеки ученик, за допълнителна подкрепа за спорт, отдих и култура са предвидени 25 302 600 лева.
За повишаване на стандарта за яслена и целодневна група в детската градина и училище, за увеличаване на заплатите на помощник възпитателите са предвидени 16 700 000 лева. За компенсиране на разходите за отглеждане на деца, които не са приети поради липсата на места в държавни и общински детски градини и училища, са предвидени 10 000 000 лева. За допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища са предвидени 39 000 000 лв., в Българска академия на науките - 10 млн. лв., и Селскостопанска академия - 3 млн. лева.
За създаване на Национална програма Фонд "Стефан Стамболов" с цел подобряване на икономическото развитие на страната чрез осигуряване на достъп на български граждани с доказан потенциал до образование във водещи чуждестранни институции за висше образование, както и последващото прилагане на опита им в България са предвидени пет милиона лева.
Допълнително 68 млн. лв. се отпускат за култура, от които 30 млн. лв. за сценични изкуства, 2,5 млн. лв. за програма на Министерство на културата - "Читалища". За български културни институти в чужбина и международна дейност са предвидени 4 млн. лв., в това число 1 млн. лв. - в Република Северна Македония.
В допълнителните средства от 2 млн. лева, определени за БТА, беше прието редакционно предложение на народния представител Илина Мутафчиева от ПП-ДБ и в текста, вместо "за укрепване капацитета и дейността на БТА, в т.ч. и кореспондентските бюра" бе записано, че средствата са "за допълнително функциониране, в т.ч възнаграждения за укрепване капацитета и дейността на БТА и кореспондентските бюра".
За дейности, свързани с държавната граница, в това число за ремонт и надграждане и за радио-локационна система са предвидени 7 млн. лв. В областта на отбраната за придобиване на боеприпаси и горива за бойна подготовка са предвидени 40 млн. лв.
В сферата на социалната политика са предвидени 500 хил. лв. за дейността на възстановителен център на деца с онкохематологични заболявания в село Опицвет, община Костинброд - чрез трансфер към бюджета на общината.
За преодоляване на диспропорции във възнагражденията на персонала в бюджетните организации, включително и за увеличаване на възнагражденията на персонала са предвидени 352 850 000 лв., от които за общинската администрация - 32 000 000 лв.
Със 158 гласа "за", 49 - "против" и трима въздържали се, депутатите приеха предложение на Павела Митова от "Има такъв народ" и група народни представители за създаването на пилотна програма за въвеждане на репродуктивен генетичен скрининг за носителство. Министърът на финансите Асен Василев заяви, че ако Министерството на здравеопазването поддържа това предложение, ще намерят средства за финансирането му. За финансирането ѝ са предвидени 2,420 млн. лв. става въпрос за генетичен скрининг на заболявания като спинална мускулна атрофия, муковисцидоза, таласемия.