От "Обединени земеделци" настояват за обективно представяне на истината за комунистическия режим (1944-1989) и прехода към демокрация в някои от учебниците по история за Х клас, съобщиха от партията.
Според тях спестяването на ключови събития и факти по време на червената диктатура в България са пореден опит на задкулисието за реабилитация на тоталитарната държава.
Като демократична държава, член на Европейския съюз, не трябва да допускаме в българското образование да се мълчи за Държавна сигурност и за репресиите срещу земеделците, срещу демократите, срещу инакомислещите политици и интелектуалци, за гоненията срещу църквата, се казва в обръщението им.
Вярваме, че управляващите, в лицето на ПП ГЕРБ, за които Образованието е първостепенен приоритет, няма да допуснат опита за подмяна на истината за тоталитарния режим у нас.
Както няма давност за престъпленията на комунизма, така няма давност и за истината за тоталитарната държава.
Според партийните експерти промените в учебната програма за самостоятелно изучаване на периода 1944-1989 г. са стъпка в правилната посока.
Сега се оказва, че в учебниците на пет издателства има фрапиращи пропуски, пишат от партията.
Те призовават министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да има обективен прочит на позорните факти от времето на социализма.
Призоваваме министъра на образованието да инициира приемането на правила, които да не позволяват едни и същи събития и факти да бъдат представяни по различен начин в различните учебници, пишат земеделците.
Важно е младите хора в България да знаят истината за същността на комунизма и неговата репресивна машина. Тя е необходима за тях и за цялото българско общество, за да има то имунитет срещу тоталитарната държава и да не позволява това отново да се случва.
Тази истина е един от темелите на българската демокрация, която трябва да отстояваме всеки ден, пише в открито писмо от "Обединени земеделци".
dad
на 21.06.2019 в 20:38:26 #2Имаше един виц (виц ли,мъдър въпрос ли...?)-за яйцето и кокошката-кое е първичното,водещото...Аз нямам отговор.Но в случая за т.н.репресии след 1944 г.следва дасе постави въпроса:А не са ли тези репресии (народен съд),самоуправство по места,съпроводено с убийства за отмъщение(несанкционирани по съдебен ред) следствие на трагичните събития през периода1923 г-1944 г.?Няма да повтарям баналните факти!Каквото повикало,такова се е обадило.Кръв за кръв,Зъб за зъб.Не вземам отношение доколко тези призиви са хуманни или не.Но те са действащ фактор в тези периоди.
Legalen
на 21.06.2019 в 18:19:31 #1Първо личи че са обединени… Четирма! А аз питам, защо в нашата история малко се третира началото на политическите репресии с преврата на Александър Цанков? Тези четиримата дали знаят че големият земеделец Александър Стамболийски беше свален и убит, защото се опитваше да въвежда в България демократични принципи, целящи ограничаване компетенциите на монарха. И защо около този преврат не е ясна ролята на тази фигура, Борис III, който зад кулисите е дърпал конците? Аз съветвам четеримата, и най-вече Ненчев, да започнат да пишат и за тези събития от 1923 г.