Международният ред, изкован в ООН, е изправен пред заплаха, а явното застрашаване на международни мир и сигурност подкопава устойчивото развитие и основания на правила ред в глобален план. С критика, но и с тревога е изпълнено обръщението на държавния глава от трибуната на Общото събрание на ООН.

Именно от трибуната на ООН Румен Радев посочва "пълномащабната инвазия на Руската федерация в Украйна" като заплаха за световния ред или поне като продължаваща такава заплаха и до ден днешен. "Всеки ден от тази война увеличава риска от ескалация на нейния интензитет и териториален обхват и създава огромна заплаха за международния мир и сигурност." Румен Радев не пропуска да спомене и "вторичните ефекти" от войната, които "вече сериозно засягат икономиките и социалните системи на редица държави". Държавният глава призовава: "международната общност трябва да търси пътища, които водят към деескалация и диалог и всяко дипломатическо усилие, което се стреми към всеобхватен, справедлив и устойчив мир в Украйна в съответствие с Устава на ООН и международното право, следва да бъде подкрепено".

В словото си Румен Радев посочва и значителното нарастване на нестабилността в региона на Близкия Изток след нападението на "Хамас" срещу Израел и последвалите военни действия и изказва тревогата си от нейните глобални измерения.

Държавният глава определи развитието на ситуацията в Ливан като "качествено ново и опасно измерение на конфликта, което увеличава риска от неговото регионално разширяване". Затова Румен Радев призова за въздържане от употребата на сила и за проява на разум, така че на спиралата на насилие и човешко страдание да бъде сложен край. Единственият начин за постигане на устойчив мир в регион с изключително "крехка" сигурност е чрез решението за двете държави, посочи още президентът.

Като цел с критична значимост за международната общност в момент на продължаваща дестабилизация на много региони, Румен Радев определя развитието на света без ядрена заплаха. Във връзка с това президентът открои необходимостта от пълното прилагане на Договора за неразпространение на ядрените оръжия като основа за процеса на ядрено разоръжаване и използването на ядрената енергия за мирни цели.

България провежда диалог със страните от региона на Балканите, ръководена от убеждението, че сигурността, стабилността и просперитетът са от ключово значение за устойчивостта в по-широк международен план. България е силен поддръжник на европейския път на страните от Западните Балкани, посочва още Румен Радев, но заостря вниманието към новите случаи на говор и насаждане на омраза. "Противодействието и ограничаването на агресивната националистическа реторика в региона и фокусирането върху позитивен дневен ред на укрепване на мултиетническите общества и правата на съставляващите ги общности ще предотврати пробуждането и спомените за мрачната история на региона", подчертава още Румен Радев.