След над 3-часови дебати депутатите не приеха Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност за периода 2023-2034 г. Вносител е Министерски съвет.

Народните представители гласуваха с 53 гласа "за", 120 гласа "против" и 13 гласа "въздържал се". Дори и при прегласуването националната стратегия за спорта не срещне необходимата подкрепа - 49 гласа "за", 122 гласа "против" и 13 гласа "въздържали се".

Първото изказване направи депутатът от ГЕРБ и бивш спортен министър Красен Кралев. Той заяви, че не е имало дебат за развитието на спорта от 5 години. Време е да си поговорим открито и спокойно за развитието на спорта, защото има няколко важни проблема, които трябва да намерят важно политическо решение, за да развържат ръцете на спортните министри, настоя Кралев.

Кралев е на мнение, че в стратегията трябва да бъде отразено становището на всички политически сили в парламента. Стратегията не дава решения на основните проблеми и противоречия в организацията на самия български спорт, посочи Кралев.

Той открои като основен проблем, че не е ясно кое е по-важно - здравето или медалите на спортистите? Останалите сериозни проблеми, които Кралев посочи са: финансирането на колективните и индивидуалните спортове, повишаване квалификацията на треньорите, като няма достатъчно средства за финансиране на клубовете, разходите за спорт през последните години, повишаване качеството на треньорските услуги и инвестициите в самата спортна стратегия. Нищо добро не ни чака в следващите години, ако не се решат проблемите с научно-медицинското осигуряване и със самите търговски дружества в Министерство на младежта и спорта, предупреди Красен Кралев.

Депутатът от ПП-ДБ Антоанета Цонева репликира Красен Кралев. Трябва да се проведе задълбочен дебат за начина, по който се полагат стратегически цели пред развитието на спорта както професионалният, така и масовият спорт, съгласи се Цонева с тезата на бившия спортен министър. Тя обаче обърна внимание, че се поемат сериозни политически ангажименти за 100 физкултурни салона в училищата, които впоследствие се оказало, че ги няма. Красен Кралев отговори, че причината да ги няма въпросните физкултурните салони е служебният спортен министър Андрей Кузманов, който забавил провеждането на самите обществени поръчки и тяхното заплащане.

Депутатът от БСП Иван Ченчев заяви, че е щастлив, когато проблемите в спорта се поставят в пленарна зала на Народното събрание. Никой не е търсил БСП по въпросите, свързани със стратегията за развитието на спорта, посочи Ченчев, според когото депутатите трябва да бъдат обединени за спорта независимо от коя партия са. Според него в новата стратегия за спорта трябва да бъде възложено да се построят нови физкултурни салони в училищата и детските градини.

Заместник-министърът на младежта и спорта Даниела Дашева заяви, че неприемането на стратегията ще остави спорта още известно време без възможност за разрабоване на редица други документи - национални програми, едногодишни програми, редица наредби и никакви планове. България до момента е имала само една единствена стратегия за развитие на спорта, добави Дашева и призова народните представители да решат дали да подкрепят правителствения документ или не.

Тома Биков от ГЕРБ добави, че спортът не е политическа дейност, но спортната стратегия е политически документ. "Вашето ръководство на вашето министерство на спорта се провали политически и министърът отсъства от залата, а изпраща заместник-министъра, за да обясни какво има предвид със стратегията", възмутен е Биков, че го няма спортният министър Димитър Илиев. Ако целта ви е била да отчетете в екселска таблица то това не е стратегия, а изпълняване на петилетен или 9-месечен план, разкритикува Тома Биков, който намекна, че най-вероятно стратегията няма да бъде приета. Според него, когато се предлагат стратегически документи и закони, да знаят, че ще трябва да убеждават народните представители в своите виждания и идеи.

Според вносителя успешното реализиране на дефинираните седем стратегически цели ще доведе до следните очаквани резултати:

- създаване на условия за насърчаване към физическа активност, практикуване на спорт на хората от всички социални и възрастови групи от населението за подобряване на здравословното състояние;

- подобряване на физическата активност, здравословното състояние и развитие на спортния талант на деца, ученици, студенти чрез осигуряване на възможностите за равнопоставен достъп до качествена спортна база;

- подобряване на физическата активност, здравословното състояние и развитие на спортния талант на деца, ученици, студенти чрез осигуряване на възможностите за равнопоставен достъп до качествена спортна база;

- реализиране потенциала на елитните български спортисти чрез осигуряване на комплекс от условия, средства и възможности за високоефективен тренировъчен състезателен процес. Съхраняване на тяхното здраве, психика, личностно и кариерно развитие.

- за достъп до качествени спортни обекти и съоръжения чрез тяхното изграждане, модернизация и управление;

- повишаване на капацитета на публично финансираните спортни федерации и клубове;

- оптимизиране подхода на държавната, местната власт и на публично финансираните спортни организации, относно стратегическото използване на домакинството на международни спортни събития и състезания;

- на оптимални условия за превенция на използването на допинг спорта.