В България има "епидемия". Това мнение изрази вицепрезидентът Илияна Йотова по повод всекидневните акции на полицията срещу купуването на гласове за изборите, съобщава БНР.

"Това вече не е градски фолклор, не са слухове, това е начин, по който България прави избори. И ако аз тогава поставих въпрос за това само до дилърите ли ще се стигне, получихме отговор от страна на МВР, че трябва да се съберат достатъчно добри доказателства. Това лично мен не ме задоволява. Предполагам, че и българските граждани", подчерта тя.

Йотова настоя да се стигне и до поръчителите, които реално плащат за купуването на гласове.

Борбата с купения вот - нищо повече от PR акция

Борбата с купения вот - нищо повече от PR акция

На фона на мащабна вътрешна миграция и недоказуеми нередности

По нейни думи има редица примери, които са свързани включително и със законодателни промени след това - в изборното законодателство.

А защо не и ако се докаже коя партия дава средства или подбужда към купуване на гласове, да бъде лишена например от участие в следващите избори, предложи вицепрезидентът.

Относно процедурата за избор на нов главен прокурор и издигането само на един кандидат за поста от Висшия съдебен съвет, тя заяви, че тази номинация показва, че проблемът е доста по-дълбок, отколкото номинацията за една конкретна кандидатура.

"Това е пълен провал на авторите на т.нар. съдебна реформа, която беше отхвърлена с решение на Конституционния съд, защото се върнаха нещата такива, каквито бяха в изходна точка", обобщи Йотова.

Според нея има и неспособност на Народното събрание и на участниците в него - на различните парламентарни партии, да изберат нов Висш съдебен съвет.

Оттук нататък останалото е до съвестта на хората, които представляват тази система, заключи Йотова.

Румен Радев се надява службите да не остават на ниво дилъри на гласове
Обновена

Румен Радев се надява службите да не остават на ниво дилъри на гласове

Нито един сигнал за купен и контролиран вот не следва да бъде оставен без убедителен отговор