Паси и Свинаров бягат от въпроса, при какво развитие на ситуацията в Ирак би трябвало да се обсъжда изтеглянето на нашия контингент или преформулиране на мандата му.
Това заяви по време на заседанието на външната комисия депутатът от Коалиция “За България” Евгений Кирилов.

Министрите Паси и Свинаров и шефът на Генщаба ни ген. Колев представиха пред депутати доклади за случващото се в Кербала и дейността на нашия батальон.

МВнР е длъжник,защото не е предложило анализ на политическата ситуация в Ирак и евентуални прогнози, каза още Кирилов.
Той посочи, че комисията трябва да излезе със становище, но ако до такова не се стигне, въпросът трябва да бъде обсъден в пленарна зала.
По думите му Соломон Паси не е дал ясен отговор как ще се компенсира изтеглянето на испанския контингент.

Той каза, че се водят преговори и телефонни разговори, включително и с НАТО, но според Кирилов това е несериозно, защото НАТО дори не участва в Ирак.

Военният министър Свинаров напусна заседанието по-малко от час след началото му, отказвайки да отговаря на журналистически въпроси.

България няма да променя мандата на контингента в Ирак. Това е общата позиция на всички политически сили и на техните депутати членове на Комисията по външна политика, отбрана и сигурност.
Има различния дали трябва дискусията да се пренесе под форма на дебати в пленарната зала и приемането на специално решение от НС.

Левицата е на мнение, че трябва в това решение да бъдат описани ситуациите, при които България трябва да изтегли своя контингент в Кербала.

ОДС-депутатите около Костов смятат, че трябва да бъдат приети три нови момента в позицията на Народното събрание.
А именно – правителството да бъде натоварено с инициатива пред съюзниците и коалиционните партньори за усъвършенстване на ангажиментите и взаимодействието помежду им, както и за по-активна роля на ООН и НАТО за осигуряване успеха на мисията в Ирак.
Като второ, от ОДС предложиха бързо формиране на Център за управление на контингентите ни с участието на експерти от МО, МВР, МВнР и спецслужбите, който да информира обществото и институциите.
Друго предложение на ОДС бе координацията да се поеме лично от премиера, като се осигурят всички технически и материални средства в рамките на настоящия бюджет за ефективното действие на центъра.

СДС смята, че държавата не е направила всичко, което е по силите й, за да бъде предпазен в максимална степен българския контингент в Кербала.

НДСВ заяви мнение, че трябва да има едно становище за мисията и да се сложи край на дискусиите за Ирак и Кербала.

От своя страна началникът на Генщаба на БА ген. Никола Колев е заявил, че “българските момчета и момичета” са в състояние в рамките на сегашния мандат да изпълняват своите задачи и корекции не се налагат.

Шефът на Военното разузнаване ген. Пламен Студенков е на мнение, че с оглед на изтегляне на испанските войски от Ирак, няма преки заплахи към българския контингент.
Те обаче биха могли да бъдат опосредствени ако в Наджаф се появи вакуум на военно присъствие, посочи Студенков.