Министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова коментира пред БНТ, че страната ни поставя темата за европерспективата на Западните Балкани като една от основните по време на председателството.
Важен момент от дневния ред е това България да стане дигитален хъб за Западните Балкани. Става въпрос за това да станем IT аутсорсинг дестинация.
Коридор №8 и други проекти за свързаност са част от темите, обсъждани по време на съвместното заседание на правителствата на България и Македония в Струмица. "Даваме заявка Българското председателство да бъде балканско председателство. В същия момент трябва да сме много честни. Не трябва да даваме фалшиви очаквания. Темата е сложена високо в дневния ред", коментира Павлова.
Поставени са шест приоритета - пътна свързаност, както Коридор №8, така и ЖП свързаност, така и въздушни връзки, енергийна свързаност, образователна и дигитална свързаност. Перспективата е икономическо развитие и свързаност. "Това ще подпомогне туризма, това ще подпомогне бизнеса и икономиката", обясни Лиляна Павлова.
Ние ще настояваме за това не само да остане кохезионната политика, но и да продължи да предоставя безвъзмездно финансиране на държави по-скоро присъединили се, допълни Павлова. Този тип инструменти и този тип фондове трябва да могат да бъдат отворени и към държавите от Западните Блакани. На 6 и 7 декември ще се проведе голяма среща с лидерите на Западните Балкани и Световната банка и това ще е една от темите там - как да се разшири сътрудничеството.
Две са важните теми в дебата за бъдещето на Европа. Едната е свързана с миграцията, релокацията на бежанците и тяхната интеграция в нашето общество. Другата част са младите хора, бъдещето на Европа. Дебатът за бъдещето минава и през бюджета, и през реформите.
Comon Sense
на 25.11.2017 в 14:33:05 #2... дигитален хъб и ИТ аутсорсинг ..... Факта че използват думи без да ги превеждат на български, говоро повече от ясно че не разбират за какво говорят - аман от неграмотници с власт. "дигитален хъб" - център за развитие на цифровите технологии, както и "ИТ оутсорсинг" - компаниите извеждат дейности от Информационно-Тецхнологичния си бизнес в други страни. ЦЕЛТА Е - по-ефтина работна ръка, по-малко данъци, възползват се от мозъчния капитал на тази страна (особенно когато се развиват нови продукти), не плащат данъци в страната в която развиват такива дейности,(ако плащат това са само данъците върху заплатите на слувителите), ... списъка е дълъг С други думи - ползите са единствено и само за чуждите компании. КАК МОЖЕ ТОВА ДА Е ПРИОРИТЕТ НА БЪЛГАРСКОТО ПРАВИТЕЛСТВО ТОГАВА? ПРИОРИТЕТ ТРЯБВА ДА Е РАЗВИТИЕТО НА ТОЗИ ОТРАСЪЛ„ така че БЪЛГАРСКИ КОМПАНИИ да правят "оутсорсинг" и "хъбове" НАВЪН.
Хирам
на 24.11.2017 в 12:28:51 #1глупост след глупост, какъв хъб за аутсорсинг? глупости! тия не знаят за какво говорят ама изобщо! прекрасен хъб ни направихте последните години, всеки си вкарва флашките където си иска и си точи каквото иска. не виждам само файдата ни къде е от това хъбване! нещастници!