Потвърди се очакването държавният глава да ускори процеса по сформирането на ново правителство.
В обръщението си към народните представители от новия 42-ри парламент Росен Плевенлиев обяви, че още в четвъртък започват консултациите с партиите и както изтъкна той - няма да се бави, и ще връчи мандат на ГЕРБ за съставяне на кабинет.
Хората очакват да живеят добре, подчерта държавният глава. Президентът настоя народните избраници да излязат с обща декларация за приоритетите в работата на 42 НС и в нея да залегнат икономически и социални мерки, членството ни в Шенген, както и мерки срещу ксенофобията, расизма и антисемитизма.
Бавно стъпка по стъпка Европа ще оздравее, убеден е президентът.
В началото на изказването си Плевнелиев пожела успех в бъдещата отговорна работа на депутатите.
Той подчерта, че още в първия им ден те ще усетят тежестта на отговорността. Отговорността пред народа не намалява властта, тези думи на Петко Каравелов цитира държавният глава. Връзката между политиците и народа може да бъде силна, само когато се управлява отговорно, убеден е президентът.
Има две категории политици - политици, които управляват народа, и политици, които служат на народа, смята той. Скоро народът ще отсъди с тежкия си глас на следващите изборите, посочи още президентът.
Плевнелиев припомни тежката предизборна кампания и коментира, че конкуренцията на идеи и решения сякаш е отстъпила на заден ред. Нека решаваме една по една кризите, а не ги задълбочаваме, настоя той.
Президентът призова за отговорно правителство и заедно с депутатите новият кабинет да работи за решаване на проблемите на хората.
Партиите, които ще участват в кабинета трябва ясно да обявяват приоритетите, по които ще работят, подчерта държавният глава и призова депутатите да не забравят тези приоритети, които гражданите поставиха на дневен ред.
Призовавам това народно събрание да се отвори не само към проблемите на хората, но и за хората. С протестите народът показа, че няма да търпи задкулисия. Обществото трябва да участва във вземането на важните решения. Да покажем, че можем да го правим открито, призова президентът Плевнелиев.
Той добави и че за да могат политиците да си върнат доверието, трябва да се изпълнят това, което е обещано.
Ще си позволя да ви напомня, че всичко започва с ясните отговори на наболелите въпроси. Първите оценки на новото НС ще дойдат от решенията в енергетиката, политиките за ускорено изграждане на модерна инфраструктура, допълни Плевнелиев и изтъкна, че не е важно дали новото правителство е в ляво, център или дясно, а е важно да са ефективни и да има резултатите за хората.
Плевнелиев добави и че за съжаление 41-то НС не завършило някои важни и смислени реформи в областта на образованието, образованието, сигурността, водната реформа.
Нека да ги довършим, призова още държавният глава.
По думите му, важно е да се изгради дългосрочна визия за справяне с демографската криза, подобряване работата на администрацията и институциите, електронното правителство.
Стига сме се обяснявали, че е толкова важно, нека най-после да го завършим, подчерта Росен Плевнелиев.
Той завърши речта си, цитирайки големия българския общественик Стоян Михайловски: „Служиш ли най-напред и преди всичко на себе си, не си годен да служиш на другите. Дълг значи служене."
Росен Плевнелиев заключи, че интересите на хората са преди всичко.
dachi
на 22.05.2013 в 10:02:58 #7Въпросът беше към бББ,който твърди,че Борисов не е комунист и не е бил.
Каталунеца
на 22.05.2013 в 08:45:16 #6Курвалиев

Justice for ALL
на 22.05.2013 в 01:46:02 #5dachi, Аз съм един от тях. За щастие не ме споходи тази участ. За това и гледам и се смеят отдалече на проблемите ви, които няма да свършат преди "комунистите" да измрат. Исинските комунисти бяха тези дето умираха по барикадите. В парламента няма нито един от тях. Има само недарасли комсомоци, дето не го беше огряло до сега.
dachi
на 21.05.2013 в 21:36:32 #4Кой е този който не е комунист и не е бил?
Lomski
на 21.05.2013 в 12:53:46 #3ГЕРБ съставя кабинет.

бББ
на 21.05.2013 в 12:50:48 #2@red neck: ПРАВИЛНО! Той поне не е комунист и никога не е бил!
red neck
на 21.05.2013 в 12:11:47 #1....така наречените "политици"-комунисти,които управляват Бг от 60 години я превърнаха от средно развита европейска страна през 39 год в най бедната и нещастна страна в Европа. Айде "мерси" от такива....100 пъти предпочитам Бойко.....