Вицепремиерът Меглена Плугчиева не вижда опасност от спиране на средства по Оперативна програма „Околна среда".
Плугчиева заяви това по повод одобрения вчера от правителството проектозакон, който предвижда държавата да поеме управлението на отпадъците в София.
„Ще се постараем да не се стигне до негативно повлияване", каза вицепремиерът Плугчиева, цитирана от БНР. Тя обясни, че по време на обсъждането в Министерския съвет е имало и промяна в предложението.
Предложението няма да бъде само Закон за София, но и част от Закона за управление на отпадъците и то трябва да се отнася в кризисни ситуации за всички общини. Това, според Плугчиева, променя коренно ситуацията и опасенията на комисията.
„Смятам, че нещата са изяснени", каза още Плугчиева. Още на следващото заседание на Министерския съвет Меглена Плугчиева ще изиска от министъра на околната среда и водите да докладва на какъв етап се намират проектът за София и финансовата му обезпеченост, за да се приключи с кризата с боклука.
По време на дискусия за усвояването на европейските средства вицепремиерът Меглена Плугчиева съобщи, че през юни се очаква Европейската комисия да се произнесе по спрените три мерки на програма САПАРД.
Тя посочи, че през следващата седмица в Брюксел ще бъде изпратена цялата информация по САПАРД на базата, на която комисията ще вземе решение. Тя съобщи, че 90% от спрените проекти по ФАР са проверени от независими неутрални одитни фирми.
Плугчиева обяви, че окончателните резултати и официалната позиция на националния ръководител Димитър Ивановски са били изпратени в края на април.
По ФАР, ИСПА и САПАРД през последните месеци са направени пълни проверки от независими одитни в институциите, управляващи еврофондовете, каза вицепремиерът и допълни, че са направени промените там, където е необходимо на правилата за работа и системите за контрол.
mrasnika
на 16.05.2009 в 12:08:58 #4Тия ги приказвай на мутоколегите ти, то и без тва парите няма да видят околната среда, нито тя ще ги види, мошеници.
drunk-ula
на 15.05.2009 в 18:16:12 #3бааа..ти пръдливата трътка, досущ кат бат'Серго .. и сичката шумкарска клика
Минувач
на 15.05.2009 в 17:05:57 #2Нека да каже колко нови пречиствателни станции са построили, особено край Черно море. В кой от градовете е изградена съвременна система за оползотворяване и обезвреждане на отпадъците (завода край Пазарджик е от 7 г и все още не работи). Има само няколко нови депа и това са "успехите". Може би ще разчитат да отчетат спирането на Кремиковци и Закона за тютюнопушенето.
NaN
на 15.05.2009 в 16:55:26 #1Тая коза невижда ли какво става с черноморието?!! ЕС не са слепи….