Качествено подобряване на условията в следствените арести е целта на утвърдена от правителството инвестиционна програма, информира Дарик радио. За постигане на европейските стандарти ще бъдат вложени 4 060 000 лева, като средствата се разпределят в рамките на десетилетие по 400 000 лева средно за година. При възможност, Министерството на правосъдието ще пренасочва средства за изпълнение на програмата в по-кратки срокове.
Критиките към състоянието на следствените арести в България от страна на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията и на Българския хелзинкски комитет са главно по отношение на пренаселеността, достъпа до естествена светлина, вентилация, осветление, престой на открито на задържаните и др.
За да се отговори в максимална степен на европейските изисквания относно условията на живот в тях, системата на следствените арести е реформирана, като в периода 1989-2004 г. са закрити близо половината от действащите арести (40 бр.). В момента има 51 следствени ареста, като 27 от тях предстои да бъдат закрити или преместени. Наличната жилищна площ на задържано лице е средно 2 кв. м при норма 4-6 кв. м.
Приемането на специална инвестиционна програма ще доведе до осигуряване на достатъчно пространство за нормално пребиваване на различните категории задържани; естествена светлина и проветреност в килиите; помещения за адвокатски свиждания в условията на конфиденциалност; пространства за престой на открито; хладилници за съхраняване на продукти в зависимост от сезона; достъп до радио и тв програми; хигиенични санитарни възли; нормални условия за работа на охранителните екипи; престой на открито най-малко 1 час на ден за всеки задържан; условия за труд; ефективна система за разследване по жалби на задържани.
Две са основните причини за предстоящото закриване или преместване на следствените арести - неефективност (малък брой задържани) и неотговарящи на изискванията условия на живот (напр., арестът се намира под кота "0" и не може да бъде реконструиран според изискванията).
Вече са закрити или до края на годината окончателно ще бъдат закрити следствените арести в Несебър, Карнобат, Павликени, Севлиево, Троян, Нова Загора, Дупница, Елин Пелин, Пирдоп. Предстои преместване на арестите в Сандански, Бургас, Габрово, Добрич, Раднево, Пазарджик, Благоевград, Кюстендил, Ловеч и др.
За други следствени арести се търсят сгради с отпаднала нужда за министерства и общини, които да отговарят на стандартите и лесно могат да бъдат приспособени.
По тази причина правителството отне от МВР етаж от сградата на КАТ в Габрово, подпокривни помещения над арест в Русе, място на покрив на РПУ във Враца, два етажа от сграда на жандармерията в ж. к. "Веселчани" - Кърджали, 2 етажа от сграда на Регионален граничен сектор - Видин, банкетна зала в сградата на РПУ - Димитровград, и ги предостави за управление на Министерството на правосъдието. Проучват се възможностите за осигуряване на сгради и части от сгради в Балчик, Пловдив, Силистра, Ботевград.
В същото време се отнемат от Министерството на правосъдието 82 следствени ареста и се предават на МВР, което ще създаде условия за подобряване на местата за 24-часово полицейско задържане.