Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" започна пълна проверка на превозвача "Бозав" ЕООД, чийто камион причини тежкото пътнотранспортно произшествие на АМ "Тракия" на 26 юли. Това съобщиха от Министерството на транспорта и съобщенията. Министър Георги Гвоздейков е разпоредил инспекция.

Първоначалната проверка установила, че катастрофиралият камион е вписан в лиценза на фирма "Логтранс БГ" ЕООД. Превозното средство е с изтекъл технически преглед на 10.04.2023 г. Било установено, че още един камион на същата фирма, също е с изтекъл технически преглед.

Проверяващите направили констатацията, че камионът, причинил ПТП на АМ "Тракия" е продаден през месец декември 2022 г. от "Логтранс БГ" ЕООД на фирма "Бозав" ЕООД. Фирма "Логтранс БГ" ЕООД обаче не е изпълнила законовото си задължение в 30-дневен срок да отпише превозното средство от своя лиценз, за което ще бъде санкционирана. По тази причина незабавно е разпоредена комплексна проверка на цялостната дейност и на превозвача "Логтранс БГ" ЕООД.

Фирма "Бозав" ЕООД притежава лиценз за вътрешни товарни превози № 11532, издаден на 05.03.2021 г. Към лиценза са вписани 4 товарни автомобила, от които само един има валиден технически преглед. Същият превозвач притежава още 5 МПС-та, които са регистрирани като пътна помощ, от които 3 нямат валиден технически преглед.

Камион спука гума и предизвика катастрофа на АМ "Тракия" край Карнобат

Камион спука гума и предизвика катастрофа на АМ "Тракия" край Карнобат

Движението в двете посоки е ограничено

Превозвачът не е включил съответния камион в притежавания от нея лиценз, което съгласно законодателството се класифицира като нерегламентиран превоз и следва да бъдат наложени санкции. За последните две години превозвачът е санкциониран 6 пъти, като при четири от случаите е констатирано извършването на нерегламентиран превоз на товари, а другите два са за претоварване и за непокрит товар.

В хода на проверката е установено, че фирма "Бозав" ЕООД е с изтекла финансова стабилност на 18.02.2022 г. За това нарушение ще бъде съставен акт и ще бъде наложена принудителна административна мярка - временно спиране дейността на превозвача с отнемане на заверените копия към лиценза, до отстраняване на тази нередност.

След приключване на комплексните проверки ще бъдат предприети всички необходими действия, съгласно законовите правомощия на агенцията, за санкциониране на отговорните юридически и длъжностни лица.

Боян Юруков от Да България посочва във фейсбук, че фирмата на Динко Вълев е разследвана за данъчни измами, има множество санкции за нарушения с разрешителните за управление на отпадъци и други проблеми покрай тях, включително за нерегламентирана площадка, пожари и прочие.

По думите му разрешителното за транспорт на фирмата е от 13-ти април и включва седем камиона. Сред тях е злополучният камион, причинил катастрофата на АМ "Тракия". Той алармира, че няколко камион са с изтекъл технически преглед, но въпреки това има разрешително за извършване на транспортна дейност.

АПИ опровергава шофьори - АМ Тракия е чиста

АПИ опровергава шофьори - АМ Тракия е чиста

Регулярно се извършват проверки и огледи на трасето

А кой е Динко и с какво стана известен? 

Динко Вълев (Динко от Ямбол) придоби популярност пред няколко години с арестите си на мигранти, прекосили нелегално границата. През 2017 г. Динко беше задържан за побой и отвличане, след което беше освободен.  Преди това Динко Вълев беше разследван за проповядване на насилие и омраза.