Четири споразумения за безвъзмездна помощ бяха подписани днес между български компании и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) в Гранитната зала на Министерския съвет. На церемонията, проведена в присъствието на служебния премиер Димитър Главчев, беше подчертано значението на сътрудничеството за развитието на енергетиката, транспорта и киберсигурността в България.
Подписаните споразумения обхващат ключови сектори: "Български енергиен холдинг" ЕАД ще получи подкрепа за проекти в областта на енергетиката, Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" - за изследвания и безопасно управление на отработено ядрено гориво, Национална компания "Железопътна инфраструктура" - за модернизация на железопътния сектор, а "Информационно обслужване" ЕАД - за повишаване на киберзащитата.
Директорът на USTDA Ено Т. Ебонг отбеляза, че е рядкост в един ден и в една страна да бъдат подписани толкова много споразумения. "През последните месеци работихме упорито за постигането на тези договорености. Заедно с българското правителство ще създадем пътна карта за успешната реализация на проектите," посочи тя.
"Шкода Транспортейшън" ни доставя още 5 нови влака
Общата стойност на инвестицията е 127,8 млн. лева
Служебният премиер Димитър Главчев приветства събитието като важна стъпка за България. "Днес сме свидетели на задълбочаването на сътрудничеството ни с USTDA в три ключови направления - енергетиката, железопътната инфраструктура и киберсигурността. Това партньорство ще продължи да се развива и надгражда," заяви той.
Министърът на енергетиката Владимир Малинов подчерта значението на проектите за енергийна диверсификация и сигурност. "Споразуменията ще позволят извършване на проучвания за подходящи геоложки структури за съхранение на радиоактивни отпадъци в България," посочи той.
Министърът на транспорта Красимира Стоянова благодари за подкрепата за модернизацията на железопътната инфраструктура, включително оптичната свързаност.
От своя страна, министърът на електронното управление Валентин Мундров заяви, че киберсигурността е от ключово значение за защита на държавната администрация. "Независимо от предимствата на новите технологии, те носят и заплахи, срещу които трябва да се предприемат сериозни мерки," подчерта той.
Посланикът на САЩ в България Кенет Мертен оцени високо партньорството между двете страни. "Грантовете ще подпомогнат проекти за безопасно съхранение на ядрено гориво, модернизация на железопътната мрежа и повишаване на киберзащитата. Това е голяма възможност за нашето сътрудничество," посочи той.
С подписаните споразумения България и САЩ дават ясен знак за амбицията си да укрепят партньорството си в стратегически области, които ще подкрепят модернизацията и сигурността на страната.
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов заяви, че засега не е определено местоположението на бъдещото съоръжение за съхранение на радиоактивни отпадъци в България. Това стана ясно по време на церемонията за подписване на споразумения за безвъзмездна помощ между Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци" и Американската агенция за търговия и развитие.
"Предстоят проучвания, които ще установят дали има подходящи геоложки структури на територията на страната, отговарящи на изискванията за създаване на подобно хранилище. Това ще бъде само за определяне на възможностите, а не за избор на конкретно място," подчерта Малинов.
Министърът коментира и въпроса за въвеждане на данък върху добива на подземни богатства, който предизвика сериозни дискусии сред концесионерите в сектора, като имаше и протест пред Министерски съвет.
"Ние не подкрепяме такъв данък. Проведохме конструктивни разговори с представители на бранша и достигнахме до балансирано решение. За 2025 година всички концесионери ще направят еднократна вноска в държавния бюджет, чийто размер ще бъде определен спрямо очакваните приходи от концесионните възнаграждения за 2024 година," поясни Малинов.
Той изрази увереност, че договорената мярка удовлетворява както приходната част на бюджета, така и инвеститорите в сектора.
В отговор на въпрос за евентуално повишаване на цената на електроенергията, Малинов подчерта, че Министерството на енергетиката не влияе пряко на тези решения. "Министърът не намалява и не увеличава цената на тока. Това е в правомощията на независимите регулаторни органи, които вземат решенията въз основа на икономически показатели и условия на пазара," уточни той.
Министерството остава ангажирано с енергийната стабилност на страната и гарантиране на интересите както на потребителите, така и на бизнеса.
shtimpo
на 13.12.2024 в 13:27:57 #1Ако някой дойде у вас и ви даде пари в замяна на действие извършено от вас, на туй дарение ли му викаме? Не ви ли мяза повече на плащане за услуга (при предварително зададени условия)? Ей сега мога да отида навън и да изтръгна от земята произволен стрък трева, който ще е с по-висок коефициент на интелигентност от Главчев