Енергийният министър Владимир Малинов иска корекция в макрорамката за следващата година в частта за облагане на въгледобива. В Народното събрание той обяви тази мярка за неадекватна. Това стана ясно по време на изслушването му, инициирано от депутатите на Слави Трифонов, за очакваното повишаване на цената на тока на регулирания пазар.
Ще има увеличение на цената на електрическата енергия между 10 и 20%. За това предупреди народният представител от ИТН Павела Митова. Една от причините за това са неработещите мощности на ВЕЦ-ове, според нея. Друга причина е износът на ток за Украйна, по думите й. Затова тя предлага договаряне с ЕК за по-добра цена на изнасяната за Украйна е енергия.
Министър Малинов предупреди, че с темата за тока не бива да се спекулира. Опасност за режим на тока в България няма, категоричен бе той. Съвсем друг въпрос е каква ще бъде цената, допълни енергийният министър. ТЕЦ "Марица-изток" работи с 8 блока и АЕЦ "Козлодуй" също работи на пълен капацитет, стана ясно от обяснението му пред депутатите. С 500 000 мегаватчаса е надвишеното потребление. То може да достигне до 1 000 000 мегаватчаса, според очакванията на Малинов. От ТЕЦ "Марица-изток" се изкупуват повече количества енергия за попълване на завишените количества електроенергия в момента.
До края на 2024 прогнозата на Националната електрическа компания (НЕК) показва очаквано завишение с 575000 мегаватчаса над заявените количества за регулурания пазар. Очакванията на компанията са за достигне на потребление през зимния сезон от 927 000 мегават часа. Според Малинов обаче тази прогноза е консервативна и вероятно ще бъде надвишена. Допълнителни квоти да се дадат за АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток". Това според него би решило проблема с повишеното потребление. Енергийният министър успокои ИТН, че едва ли скока в цената на тока ще е 10-20%, както прогнозира Павела Митова.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ е притеснен от чутото и от това, че пак АЕЦ "Козлодуй" трябва да компенсира увеличеното потребление. До кога може централата да продава на загуба за регулирания пазар, недоумява той. Държавните дружества по този начин са лишени от печалба, според него. Облагането на въгледобива не се подкрепя, стана ясно от думите на министъра.
Припомняме, че това е мярка, заложена в Бюджет 2025 и която предизвика недоволството на синдикатите.
Владимир Малинов не е съгласен да се облагат допълнително мините. Министерството на енергетиката (МЕ) иска да се промени бюджета за 2025 в тази част. Дружествата от Българския енергиен холдинг (БЕХ) трябва да излязат от тази мярка, иска енергийният министър. Затова и той ще предложи друга мярка за бюджета за 2025 г. Иначе от коментара му стана ясно, че ръст в цената на енергетиката има не само у нас, но това е тенденция в региона. Молдова очаква дефицит на тока. Румъния също очаква поскъпване на цената на тока. Трябва да се търсят мерки, с които да се намали натиска от високите цени, категоричен бе енергийният министър.