Законът за бюджета за 2025 г. ще бъде с дефицит в рамките на 3%, колкото е по Закона за публичните финанси, увери на брифинг в Министерския съвет служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова, цитирана от БТА.
"Провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки, както с работодателските и синдикални организации, и Сдружението на общините в Република България, така и с част от политически партии в 51-ото Народно събрание", заяви тя. Петкова обясни, че това се е наложило, след като при анализ на планираните приходите и разходите за 2025 г. е установено, че разходите по действащи политики и законодателство са с 18 млрд. лв. повече от приходите. "Приходи, изчислени на базата на макроикономически показатели и действащи политики. В тази връзка се наложи да бъдат набелязани мерки по отношение на проходите и разходите, за да бъде представен бюджет с дефицит 3%", уточни тя.
Людмила Петкова изтъкна, че финансовата стабилност на държавата е най-важна за служебното правителство и затова то е положило всички усилия да предложи бюджет, който да гарантира устойчивост за страната. "Част от приходните мерки, след обсъждането с работодателите, синдикатите и парламентарно представените партии няма да бъдат внесени. Това е една от мерките за увеличаването на осигуровките, тази мярка няма да бъде внесена", допълни финансовият министър.
Петкова обясни също, че част от предвидените мерки за увеличаване на приходите касаят облагане на свръхпечалбите на банките, данък върху подземните богатства, известно увеличение на акцизите на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки. Те включват и предложения за отпадане на някои намалени ставки.
По-късно от Министерството на финансите (МФ) съобщиха, че предлаганите мерки са за 12 млрд. лева, така че дефицитът да влезе в рамките на 3% или 6 млрд. лева. Сред тях са две данъчни амнистии - едната, свързана с деклариране на невнесени в срок данъци и осигуровки, другата е свързана с недекларирани доходи.
"Водещо за нас е да няма увеличение в основните данъци - ДДС, корпоративен данък, върху доходите на физическите лица, както и осигуровките, тъй като те оказват пряко влияние или върху инфлацията, или върху икономическото развитие. Затова предлагаме тези мерки, които имат най-малък негативен ефект върху икономиката на страната", коментира Людмила Петкова.
За средствата за увеличение на заплатите на полицаите, военните и учителите през 2025 година финансовият министър увери, че те ще бъдат предоставени в размер и по начин, по който са гласувани в законите от Народното събрание. Петкова каза още, че се предвижда и нова политика по доходите в размер на увеличение от 10%, както и актуализиране на пенсиите по Швейцарското правило.
По думите й МФ е направило цялостен анализ на проектите по капиталовата програма, за да могат да бъдат осигурени средства от бюджета за 2025 година за проектите, чието изпълнение е започнало и няма да приключи през 2024 г. Капиталовата програма ще и средства нови проекти. Тя ще бъде структурирана по три основни направления. Първото е свързано с административни капиталови разходи, например за текущи ремонти и за дейности, които са необходими и без които съответната институция не може да функционира. Второто касае с IT системите, тъй като цялостната дигитализация е необходима както на администрацията, така и на икономиката. Третото направление е за разходи по национални стратегически проекти.
Людмила Петкова информира също, че Бюджет 2025 ще бъде обсъден в Националния съвет за тристранно сътрудничество, ще бъде приет от Министерския съвет и ще бъде внесен в Народното събрание следващата седмица. "Към законопроекта в преходните и заключителни разпоредби ще бъдат включени всички предложения за промени в съответните закони, по отношение на които се отнасят за приходните, съответно разходните мерки. Там ще бъдат включени и предложения във връзка с проекта за създаване на Единна приходна агенция", обясни тя.