С близо 260 млн. лв. намалява дефицитът в държавната хазна на касова основа към края на ноември. От Министерството на финансите (МФ) съобщиха, че според предварителни данни и оценки дой ще е в размер на 3,7 млрд. лв. Така изчислен дефицитът за миналия месец се равнява на 1,9 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП).

Припомняме, че към края на октомври дефицитът беше 3,9648 милиарда лева.

На месечна база МФ отчита през ноември подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца са повече от разходите с близо 0,3 млрд. лв., предимно заради по-големи постъпления от корпоративни данъци. Голяма част от данъчно-задължените лица са подали в законово-определения срок до 15 ноември 2024 г. декларации за промени в размера на авансовите вноски по Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) за текущата година, което концентрира значителни по размер постъпления през месеца.

Освен регулярните месечни разходи за персонал, издръжка, пенсии, помощи и обезщетения и здравноосигурителни плащания и през ноември е разплатен и последният транш в размер на 125 млн. лв. по т. нар "украинска помощ" за земеделците.

Ето и подробните данни на МФ за ноември:

Приходите, помощите и даренията по КФП към ноември 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 65,2 млрд. лв., което е 86,7 % от годишните разчети. Съпоставени с ноември 2023 г., постъпленията по КФП нарастват с 5,1 млрд. лв. (8,5 на сто), като принос за това имат данъчно-осигурителните приходи, които нарастват в номинално изражение с 5,6 млрд. лв. (11,8 на сто) и постъпленията в частта на помощите и даренията (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС), които нарастват с 0,8 млрд. лева. В сравнение с предходната година неданъчните приходи намаляват с 1,3 млрд. лв. (12,5 на сто), което се дължи главно на по-ниските приходи от дивидент и от продажба на квоти за емисии на парникови газове.

Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към ноември 2024 г. възлизат на 68,9 млрд. лв., което е 84,6 % от годишните разчети. Спрямо предходната година се отчита нарастване основно при социалните разходи, вследствие на изплатените по-високи пенсии, след влезлите в сила увеличения от юли 2023 г. и юли 2024 г., както и при разходите за персонал, след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при други администрации със ЗДБРБ за 2023 г. и ЗДБРБ за 2024 г., и други.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 30.11.2024 г. от централния бюджет, възлиза на 1,4 млрд. лв., което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.

За един месец дефицитът скочи с близо 66.67%

За един месец дефицитът скочи с близо 66.67%

Бюджетният дефицит заплашително бързо нараства