Подобряване на търговските отношения между Ливан и България очакват премиерите на двете страни. Това е станало ясно след срещата им в Бейрут, съобщи БНР.
Основните пречки пред търговията в момента са непризнаването на българския лев като валута и включването на България в списъка от държави, чийто внос подлежи на многократни митнически проверки.
След разговора с ливанския си колега Саад Харири премиерът Борисов съобщи, че вече е разпоредено тези проблеми да се изчистят. Ливан очаква български инвестиции, както и консултантска помощ за проекти в енергетиката, инфраструктурата, туризма и строителството.
Харири от своя страна каза, че са взели решение на правителствено ниво да улеснят работата на частния сектор, за да може да се увеличи стокообменът.
Според Борисов България би могла да помогне много и с инвестиции, и с помощта на експерти и в проектна фаза.
По въпроса за постигането на мир в Близкия изток ливанският премиер коментира, че Израел досега не е показвал, че иска мир. Харири поиска от Бойко Борисов да разговаря лично по темата при срещата си догодина с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
Борисов изтъкна, че без да претендираме, че България е фактор в близкоизточните отношения, страната ни ще подкрепя намирането на мирни решения.
Той посочи още, че е важно да се намери кой е виновен за убийството на бившия ливански премиер Харири-баща, който загина при атентат през 2005 година. Той изрази пълна подкрепа за работата на международния трибунал, който търси извършителите на атентата.
Като полицай той подчерта, че извършителите на подобен атентат трябва да бъдат разкрити. По думите му и други европейски лидери да дойдат в Ливан и да подкрепят това, защото няма по-гнусно нещо от един атентат. Демокрацията и човешките отношения изключват подобно нещо и виновниците трябва да бъдат намерени.
„В рамките на посещението си в Република Ливан договорихме облекчена процедура за регистрация на български лекарства, чрез признаването в нормативната база на ливанското здравно министерство на нашата валута". Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на съвместната пресконференция с колегата си Саад Харири, се посочва в информация, разпространена от пресцентъра на МС.
Ръководителят на българската правителствена делегация допълни още, че е постигнато съгласие за отпадането на „червения коридор" за българските стоки, с което ще се осигури по-бързият им достъп до ливанския пазар.
Реализирането на тези промени ще доведе до укрепване и разширяване на двустранните търговски отношения между държавите и повишаване на стокообмена, обявиха двамата премиери.
„България може да осигури инвестиции за реализацията на ливански хидроенергийни проекти, както и да подпомогне предпроектната подготовка като изпрати свои експерти и специалисти", съобщи още премиерът Борисов. По време на разговорите той изрази волята и желанието на българското правителство за подкрепа към всяка взаимноизгодна икономическа, инвестиционна или търговска инициатива за укрепване на двустранните отношения и развитието на икономиките на държавите.
Премиерът Бойко Борисов изрази позицията на България и личното си желание за разкриване и осъждане на извършителите на смъртоносния атентат срещу бившия министър-председател Рафик Харири.
След провеждането на двустранните разговори между двете официални делегации министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков подписа допълнително споразумение, изменящо Договора между правителствата на България и Ливан за взаимно насърчаване и защита на инвестициите, както и споразумение между страните за сътрудничество в областта на туризма.
„Одобряването на документите свидетелства за развитието на връзките между нашите страни в правилната посока. Разгледахме политическите и икономическите предизвикателства пред държавите и възможностите за сътрудничество, за да се справим с тях.. Благодарих на премиера Борисов за присъствието на представители на бизнеса в делегацията и участието им в провелия се бизнес форум", допълни министър-председателят Саад Харири. Той поясни, че Ливан има много инвестиционни проекти, свързани с електричеството, туризма, селското стопанство, строителството и др. и изрази надежда, че българският частен сектор ще дойде да инвестира и работи в Ливан.
Саад Харири благодари за посещението на премира Борисов и за изразените позиции по отношение на външнополитическите и икономически отношения между България и Ливан. От своя страна ръководителят на българската правителствена делегация изрази своята признателност за добрите думи и оценки, направени в рамките на визитата.
шевкед
на 22.12.2010 в 11:11:02 #1Помагаме на Ливан с инвестиции и експерти ...Нещо което го чакаме да дойде, но не идва в България, ще го вкарваме в Ливан.Това сигур с някакъв фокус ще стане.?